Osvetlenie

Závesné lustre

Závesné lustre sú zďaleka najobľúbenejším stropným svetlom na osvetlenie miestností v domácnostiach a bytoch. Pred výberom je dôležité presne a jasne určiť, ktoré modely potrebujete, akú veľkosť a tvar, z akého materiálu. Dôležitou otázkou je pripojenie žiarovky..

Zvláštnosti

Stropné závesné lustre sú k dispozícii v rôznych konfiguráciách, čo robí výber vhodnej možnosti dosť ťažkým, pretože vo všetkej rozmanitosti sa môžete zamotať. Aby ste našli vhodnú možnosť, je dôležité dobre sa orientovať v špecifikách osvetlenia miestnosti..

Typicky závesné svetlá namontovaný na háku upevnenom v strope. Vďaka tomuto druhu upevnenia môžu byť konštrukcie ťažké a ťažkopádne, ale stále ich možno namontovať. To isté sa nedá povedať o horných modeloch, pri ktorých inštalácii je nevyhnutné pripevniť panel s ďalšími upevňovacími prvkami.

Prívesky sa vyrábajú nielen v rôznych tvaroch, ale aj v úplne iných veľkostiach, od obrovských gotických lustrových kolies až po klasické trojramenné modely. Môžete si vyzdvihnúť lampu pre priestrannú izbu a pre dosť stiesnenú je jediným obmedzením výška stropov: musí byť viac ako 3 m, inak sa závesné modely dotknú hlavy prechádzajúcich ľudí..

Vo všeobecnosti nie je také ťažké vybrať si zavesenú verziu, ak sa zameriate na vlastnosti miestnosti, jej silné a slabé stránky, ako aj na štýl miestnosti..

Vzhľadom na všetky tieto faktory je veľká šanca nájsť jediné správne riešenie a v budúcnosti svoj výber neoľutovať..

Odrody

Existuje niekoľko klasifikácií závesných lustrov. Sú rozdelené podľa mnohých faktorov, z ktorých niektoré budú diskutované nižšie..

Viacramenné modely sú delené počtom žiaroviek: trojramenné, päťramenné a tak ďalej.. Jednotlivé svietidlá sa často používajú v malých miestnostiach, napríklad v kuchyni, pretože priestor v miestnosti vám umožňuje úplné osvetlenie jediným zdrojom svetla..

Metódy zavesenia sa tiež líšia. Existujú napríklad modely na reťazi, na lište. Jednoduchá šnúra často slúži aj ako príloha, čo je obzvlášť obľúbené v miestnostiach v priemyselnom štýle. Stojacia lampa na tyči je spravidla nastaviteľná: výšku si môžete zvoliť podľa vlastného uváženia umiestnením modelu buď v blízkosti osvetleného povrchu, alebo pod samotný strop, pričom sa organizuje rozptýlené svetlo..

Možnosti zavesenia je možné nastaviť nielen ručne. V izbách s veľmi vysokými stropmi je k dispozícii elektrický výťah. Obvykle sú tieto vzorky dodávané kompletne s ovládacím panelom, ktorý je zodpovedný nielen za zdvíhanie a spúšťanie, ale aj za prepínanie svetelných režimov..

Stropné závesné svetlá sú často kategorizované podľa svetelného zdroja, ktorý používajú. Existujú žiarovky, LED žiarovky, halogénové, žiarivkové, úsporné a mnoho ďalších. Ich výber je obrovský, ale najčastejšie používajú uvedené..

Existujú viacúrovňové modely alebo krátke. Viacvrstvové sú spravidla často vyrábané s ozdobnými detailmi. Môžu byť s kryštálovými listami, korálkovým dažďom a inými príveskami..

Krátke verzie sú asketickejšie a spravidla ich dopĺňajú dva alebo tri veľké dizajnové prvky..

Farebné riešenia

Závesné lustre môžu byť vyrobené takmer v akejkoľvek farbe, od klasických po exotické. Najmodernejšie sú nasledujúce farebné variácie:

 • Oranžová. Zdá sa, že oranžový model by skôr zapadol do detskej izby ako horná malá „tabletová“ lampa, ale model na čiernom základe s oranžovými odtieňmi vyzerá celkom zaujímavo.
 • Červená. Prekvapivo je najčastejšie luster s červeným príveskom zvolený pre štýl minimalizmu ako farebný prízvuk..
 • Fialová. Fialové tóny stimulujú mozog, preto sa často používajú v pracovných priestoroch, ako sú kancelárie. Pokojnejší orgován sa naopak prispôsobí odpočinku, takže takéto lustre často visia v spálňach nad posteľou..

 • Zlato. Pozlátené modely sú klasikou tohto žánru. Zlato vždy vyzerá slávnostne. Lustre tejto farby sú vhodnejšie na zdobenie tradičných miestností, nie ako moderné, ale v niektorých moderných trendoch je povolené aj použitie zlátenia..
 • Modrá. Modrý alebo svetlo modrý luster vyvoláva myšlienky na pokoj, vzdušnosť, sublimitu, sviežosť. Preto tieto modely vyzerajú dobre v malých miestnostiach, čo im umožňuje vizuálne pridať chýbajúci objem. Dýchanie v takýchto miestnostiach sa stáva oveľa jednoduchšie vďaka modrým alebo svetlo modrým stropným vzorom.
 • Wenge, korok. Takéto farby sú novým trendom v móde stropných svietidiel. Voľba v ich prospech vám umožňuje „spriateliť sa“ s celým zariadením, vizuálne doplniť súbor. Ak si vyberiete luster, ktorý bude ladiť s nábytkom, získate štýlovú a súčasnú kombináciu.

Tvary a veľkosti

Široká škála konfigurácií a rozmerov vám umožní nájsť model, ktorý skutočne potrebujete. Pri výbere lustra na zavesenie stropu sa musíte zamerať na oblasť miestnosti a výšku jej stropov.

Najklasickejšie sú okrúhle možnosti, ale existujú obdĺžnikové, štvorcové a kučeravé modely. Veľký výber lustrov je spôsobený obrovskou rozmanitosťou rôznych štýlov. Pre mnohé smery je najlogickejšie uprednostniť viacstopovú verziu, pre ostatné – okrúhly singel, pre tretí – fantasy zakrivené. Luster navyše často pôsobí ako dotvorenie atmosféry celej miestnosti, takže by sa jeho tvar mal prekrývať so zvyškom interiéru..

Je tiež dôležité zamyslieť sa nad veľkosťou zariadenia, či už potrebujete model s veľkým priemerom alebo skromný malý dizajn. Logické uprednostnenie veľkých viacúrovňových modelov pre veľké miestnosti s vysokými stropmi. Obrovské štruktúry priestor trochu skryjú, vďaka čomu bude miestnosť pohodlnejšia.. Malé lustre budú vhodné v malých miestnostiach.

Stojí za zmienku, že sa neodporúča zavesiť malé možnosti v priestranných miestnostiach: na pozadí tak veľkého otvoreného priestoru budú vyzerať smiešne.

Materiály

Modely príveskov sú vyrobené z rôznych materiálov: kov, drevo, sklo, krištáľ, keramika, sadra a mnoho ďalších.. Najbežnejšie sklenené, kovové a látkové lustre:

 • Hliník, železo, nikel a bronz sú typickými zliatinami na výrobu kovových modelov. Hliník sa najčastejšie používa kvôli svojej ľahkosti a dobrej ťažnosti. Kované ťažké luxusné modely sú vyrobené zo železa alebo bronzu.

 • Sklenené a látkové tienidlá sú klasikou. Tieto materiály otvárajú obrovský priestor pre predstavivosť, umožňujú vám vytvárať rôzne tvary a vybavovať ich najrozmanitejšími vzormi. Pre sklenené modely je typické maľovanie alebo kreslenie priamo na sklo. Látky sú doplnené výšivkou, aplikáciou, sťahovacou šnúrkou, ofinou.

 • Drevené plafondy sa používajú menej často kvôli „vrtošivosti“ dreva, kde sa častejšie vyrábajú drevené vložky.

 • Kryštálové, keramické a sadrové modely sú extrémne zriedkavé. Kryštál je drahý a sadra a keramika sú nepraktické. Kryštálové modely je teda možné vidieť iba v bohatých domoch a luxusných štýloch, ako je baroko; je takmer nemožné nájsť keramiku a sadru.

Možnosti plastov sa používajú relatívne nedávno a zatiaľ majú extrémne obmedzený rozsah aplikácií..

Populárne štýly

Klasika je rovnako módna ako moderné trendy. V závislosti od funkcií zvolený štýl je vybrané aj stropné svietidlo:

 • Klasický štýl povzbudzuje používanie viacstopových lustrov s látkovými tienidlami. Vyzerajú obzvlášť elegantne, ak je plafond ľahší ako základňa..

 • Pre štýl provensálsko je tiež potrebné vyzdvihnúť viacstopový luster na vyrezávanom základe, avšak v tomto prípade by mala byť základňa aj samotné plafondy ľahké. Je dobré, ak sú odtiene vyrobené z kvetinovej látky.

 • Pre pokrokový najlepšie je vybrať model vo forme geometrického tvaru, napríklad kocky alebo gule. Táto možnosť bude klásť dôraz na high-tech prostredie miestnosti..

 • Pre moderné prednosť by mali mať fantasy modely zložitých konfigurácií, napríklad pár tkaných krúžkov. Môžete hrať na kontrastoch, napríklad si vybrať najjednoduchší luster (napríklad závesný kruh s dutým stredom) a ozdobiť ho rôznymi dekoráciami: krištáľovými príveskami alebo LED prvkami.

 • Pre štýl podkrovie môžete použiť akúkoľvek lampu, ktorá sa vám páči, hlavnou vecou je, že nevyzerá nová. Je potrebné vybrať možnosti, ktoré sú umelo starnuté alebo štylizované v starožitnom štýle, ako keby sa ich dotkol čas.

Prehľad výrobcov

Najlepším výrobkom súčasnosti sú výrobky vyrobené v európskych krajinách a ich značkách: Nemecko, Španielsko, Taliansko, Česká republika. Tieto štáty predstavujú bohatý sortiment rôznych modelov zahrnutých v ekonomickom segmente aj v luxusnom segmente. Ceny sa líšia v závislosti od materiálu a náročnosti prevedenia.

Turecko nezaostáva za Európou a ponúka kvalitné lustre za veľmi rozumnú cenu. Mnoho tureckých dizajnérskych modelov posunulo krajinu na vedúce postavenie na trhu, pretože mnoho ľudí sa rozhodlo kúpiť si verziu v dobrej kvalite bez toho, aby za značku preplatili..

Rusko vyrába lustre v prijateľnej kvalite, ale dosť drahé. Dizajnových riešení je málo: predstavujú sa väčšinou nudné klasické modely, ktoré vyšli z módy. Nepríjemne pôsobivé sú aj ceny potravín, pretože sú držané na európskej úrovni s jasne nerovnakou ponukou z hľadiska kvality..

Nikto už nechce kupovať čínske lustre, pretože Čína len zriedka dodáva kvalitné vzorky. Ich použitie môže byť zdraviu škodlivé, pretože mnohí výrobcovia z Číny zanedbávajú povinnú certifikáciu výrobku..

Je obzvlášť desivé používať lacné čínske žiarovky v detských izbách alebo spálňach, pretože výpary pri zahrievaní môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia..

Ako si vybrať?

V závislosti od toho, na čo je luster presne vybraný, závisí aj jeho variácia. Pre barový pult je teda najlepšie použiť traťové svetlá. Ich predĺžený tvar umožňuje rovnomerné osvetlenie celej plochy stojana a nastaviteľná výška zbernice umožňuje použiť luster ako zdroj rozptýleného svetla do celej miestnosti..

Do miestnosti pre mládež alebo do bytu v priemyselnom štýle je dobrou voľbou neobvyklý pavúčí luster. Je veľký a funkčný, takže bez problémov osvetlí veľkú plochu. Pre vysoké stropy v takýchto miestnostiach si môžete vybrať starožitný luster, doplnený neobvyklým fragmentom, napríklad kryštálovým volumetrickým modelom, reťazeným v železnej guli.

Pri nízkych stropoch je veľmi starostlivo zvolený závesný luster. Spravidla nepôsobí ako hlavný zdroj osvetlenia, ale iba ako prídavné svietidlo. Napríklad v spálni môžu dlhé možnosti zavesenia nahradiť nočné lampy..

Pre veľkú priestrannú halu je dovolené zostaviť kompozíciu z niekoľkých zložitých zavesených štruktúr. Táto pomerne odvážna technika vám umožní zdôrazniť výšku a objem miestnosti a zároveň do nej pridať okázalosť a vznešenosť. Ak vybavíte takú sálu v neobvyklom štýle, budete môcť vytvoriť skutočne nezabudnuteľný interiér..

Pripojenie sa vykonáva pomocou stropných drôtov, ktoré sú pripevnené k zodpovedajúcim drôtom lustra. Mali by sa vykonať všetky manipulácie, predtým, ako byt odpojíte od napätia a vykonáte všetky bezpečnostné opatrenia.

Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, obráťte sa na odborníkov.

Krásne príklady v interiéri

Environmentálne motívy sú teraz v móde, takže veľa ľudí dáva prednosť opusteniu klasických foriem v prospech neobvyklých. Tento dizajn žiarovky súčasne pripomína holé vetvy stromu a rohy nejakého zvieraťa. Pozoruhodný je aj výber žiaroviek: nepoužívajú sa tradičné žiarovky, ale sú vyrobené vo forme sviečok.

Prívesný luster často vyzerá ako umelecké dielo a nie je to výnimkou. Skladá sa z tisícov origami žeriavov a vyzerá veľmi neobvykle. Kreatívne modelky nie vždy robia svoju prácu dobre ako svetelné zdroje, ale sú skvelé ako akcenty..

V obývacej izbe sa často pokúšajú zvoliť klasickú kryštálovú štruktúru, ale ak do štandardne vyzerajúceho lustra pridáte trochu farby, môžete vytvoriť nepredstaviteľne krásny svieži vzhľad. Korálky sú dobrou alternatívou ku krištáľu, vyzerajú ešte zaujímavejšie ako krištáľové prívesky.

Kvety sú ďalším obľúbeným ekologickým motívom všetkých návrhárov. Išli ešte ďalej, keď navrhli použiť veľké skrútené rastlinné štruktúry s diódami LED namiesto okvetných lístkov. Takýto luster dodáva miestnosti priestrannosť a sofistikovanosť, pričom zostáva beztiažovým prízvukom. Čo je pozoruhodné, takýto model bude vyzerať veľkolepo, aj keď je vypnutý.

Málokto riskuje inštaláciu lustra na kocky, ale márne. Je doplnený neobvyklými prvkami a je schopný úplne zmeniť miestnosť. Bude trblietať v nových farbách a odhaľovať tak svoje doteraz neviditeľné stránky. Táto možnosť v interiéri priaznivo ovplyvnila detaily v štýle dreva alebo dreva: pár nástenných svietnikov, rám zrkadla, obrázok. Farba a textúra boli zvolené z nejakého dôvodu, umožňujú vám skombinovať celú kompozíciu spálne.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako nezávisle nainštalovať zavesený luster na napínací strop..