Podlahové krytiny

Aký je rozdiel medzi inžinierskou doskou a parketovou doskou?

Medzi parketovou doskou a jej technickým náprotivkom sú rozdiely. Navonok sú tieto dva typy podlahových krytín navzájom podobné, ale majú odlišné technické parametre a výkon. Aby ste neurobili chybu pri výbere, musíte si pred kúpou podlahovej krytiny naštudovať jej vlastnosti, výhody a nevýhody a potom ísť do obchodu.

Vlastnosti parketových dosiek

Táto podlaha je viacvrstvový dokončovací materiál na podlahu. Skladá sa z niekoľkých vrstiev.

 • Nižšie. Stabilizačná základňa z mäkkého dreva. Hrúbka tejto vrstvy spravidla nepresahuje 1,5 mm. Vďaka tenkej základni je materiál ľahký.
 • Priemer. Vyrobené zo spojeného technického dreva. Hrúbka sa pohybuje od 6 do 9 mm. Na tejto vrstve sú vyrezané zámky pero-drážka, vďaka ktorým je možné silné „priľnutie“ pásov k sebe bez potreby ich kovania a brúsenia.
 • Dekoratívny top. Je vyrobený z cenných drevín (dub, jaseň, javor). Vizuálne je to tenká lamela (1-4 mm). Horná vrstva môže byť tónovaná lakmi, namočená v olejoch, česaná, bielená alebo inak upravená.

Aby sa chránila tenká lamela tváre, výrobcovia vykonávajú viacvrstvový lak.

Na povrchu dokončovacieho materiálu sa teda vytvorí vrstva, ktorá ho chráni pred mechanickým namáhaním a predlžuje životnosť..

Parketová doska: klady a zápory

Parketová doska je jedným z najobľúbenejších materiálov na obklady podláh. Jedná sa o prírodný produkt s estetickým vzhľadom a vynikajúcim výkonom. K ďalším výhodám tohto materiálu patrí napr.

 • Jednoduchosť štýlu. Každý pás má zámkové spojenie, pomocou ktorého sú výrobky navzájom bezpečne pripevnené. Po inštalácii nemusia stavitelia povlak podrobiť brúseniu, brúseniu alebo iným druhom spracovania.
 • Šetrnosť k životnému prostrediu. Materiál je vyrobený z dreva bez použitia škodlivých zlúčenín.
 • Schopnosť demontovať položené panely a nainštalovať ich na iné miesto bez toho, aby bola ohrozená ich kvalita.

 • Odolnosť voči teplotným poklesom v miestnosti.
 • Široká škála produktov s rôznymi textúrami, farbami a druhmi spracovania.
 • Relatívne nízka cena. Materiál nemožno nazvať lacným, ale jeho cena je nižšia ako cena parkiet.

Parketová doska nie je zbavená nevýhod. Patrí sem „strach“ z nadmerného zaťaženia energiou a vlhkosti.

Odolnosť panelov voči vlhkosti sa niekedy môže zvýšiť pomocou špecializovaného dodatočného spracovania výrobkov..

Vlastnosti inžinierskej dosky

Technická doska je materiál na podlahy, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev (preglejky a dyhy). Výrobok má nasledujúcu štruktúru:

 • spodná vrstva – základňa. Vyrobené z brezovej preglejky odolnej voči vlhkosti. Hrúbka základne dosahuje 10-14 mm. Obvod základne je vybavený tvárami, ktoré tvoria zámok.
 • Horná vrstva tváre. Dekoratívny povrch je vyrobený z drahých drevín, ktorých prierez nepresahuje 6,5 mm. Môže to byť dub, jaseň, čerešňa a ďalšie druhy s vysokou tvrdosťou. Dekoratívna vrstva výrobku je ošetrená lakom, olejom alebo voskom, vďaka čomu drevo získava dodatočnú ochranu pred vlhkosťou, nečistotami, mechanickým namáhaním.

Výhody a nevýhody „inžinierstva“

Technická doska je elegantný, pevný, odolný a geometricky stabilný materiál. Posledná uvedená kvalita je obzvlášť dôležitá. Vďaka jedinečnému dizajnu sa takáto podlahová krytina nedeformuje, keď sa zmenia teplotné podmienky v miestnosti alebo keď sa zvýšia indikátory vlhkosti. Ďalším dôležitým plusom je vynikajúca zvuková izolácia. Vzhľadom na túto prevádzkovú kvalitu si inžiniersku radu často vyberajú majitelia bytov v nových budovách s dobrou počuteľnosťou. Pri použití vysoko elastického lepidla pri kladení panelov je možné podlahu „tlmiť“.

Ak je vzhľad podlahy nudný, je možné ho ľahko aktualizovať bez toho, aby ste sa museli uchýliť ku komplexným technológiám a drahým materiálom. V prípade potreby je možné upravenú dosku zoškrabať alebo obrúsiť, čím sa zmení vzhľad parkiet. Vďaka zvýšenej vrchnej vrstve môže výrobok vydržať až 7 prebrúsení. Neexistuje jediný dokončovací materiál, ktorý by nemal chyby. Technická rada nebola výnimkou..

Medzi jeho nevýhody patria vysoké náklady, nemožnosť inštalácie infračerveného vykurovacieho systému, komplexná inštalácia, ktorá si vyžaduje primerané znalosti a zručnosti..

Materiálové podobnosti

Pri porovnaní technických a parketových dosiek môžete vidieť podobný vzhľad ich dekoratívnych lamiel. Predná vrstva týchto dvoch podlahových materiálov je vyrobená z rovnakých surovín, čo určuje vizuálnu podobnosť výrobkov.. Podobnosť obkladov je navyše nasledovná:

 • Prítomnosť niekoľkých vrstiev v štruktúre.
 • Upevnenie výrobkov do jedného povlaku pomocou západkových spojov.
 • Inštalácia na povrch podlahy lepiacou metódou aj plávajúcou. Nie je to tak dávno, inžinierske dosky boli položené iba pomocou lepidla, pretože boli vybavené systémom „pero a drážka“. Dnes ich možno kvôli uzamykacím spojom položiť rovnako ako parketové dosky..

 • Neškodný pre zdravie ľudí a zvierat. Oba výrobky sú šetrné k životnému prostrediu, takže ich možno bezpečne skladať v detskej izbe alebo spálni.
 • Odolný voči UV žiareniu. Strojárske a parketové dosky nevyblednú ani po dlhšom pobyte na slnku.
 • Slabá tolerancia vody. Ak sa tekutina vyleje na povrch materiálov, oba produkty sa môžu vydúvať. To naznačuje oddelenie dekoratívnej vrstvy od základne. Keď je doska suchá, nevráti sa do svojho predchádzajúceho vzhľadu, ako napríklad parkety.
 • Oba materiály je možné niekoľkokrát opraviť.

Aby ste pochopili, ktorá z týchto dvoch strán je lepšia, musíte zistiť ich rozdiely..

V čom je rozdiel?

Rozdiely medzi týmito dvoma typmi obkladových povlakov sú nasledujúce.

 • Rozmery. Maximálne rozmery inžinierskej dosky sú väčšie ako parketové dosky. „Inžinier“ má tiež hrubšiu dekoratívnu vrstvu, ktorá umožňuje viac cyklov brúsenia.
 • Podlaha z umelej dosky je odolnejšia voči vysokej vlhkosti.
 • Inžinierske nátery vydržia asi dvakrát dlhšie ako parketové dosky.

 • Parketovú dosku je možné nainštalovať iba pomocou palubovej metódy. Inžinierske panely sa používajú rôznymi spôsobmi: štvorce, rybia kosť, palubová metóda.
 • Inžinierske dosky majú lepšiu zvukovú izoláciu ako parketové náprotivky.
 • Parketový obklad je finančne menej náročný.

Rozdiel medzi týmito dvoma obkladovými materiálmi je zrejmý. Parketová doska je cenovo dostupný obklad, ale rozmerovo na inžinierstvo stráca. Ten sa vyznačuje veľkým počtom variácií výkonu a dlhšej životnosti, jeho inštalácia a obnova je však náročnejšia ako aktualizácia parketových obkladov. Čo si vybrať, je každého vec.

Ak sa chcete chrániť pred nákupom nekvalitného materiálu, preštudujte si tipy na výber obkladových výrobkov..

Ako si vybrať: odporúčania

Zdá sa, že nie je ťažké vybrať si podlahovú krytinu, stačí sa rozhodnúť pre farby a veľkosti materiálu. Veci však nie sú také jednoduché. Výrobcovia vyrábajú široký sortiment strojárskych a parketových dosiek. Na trhu sú často podobné výrobky od rôznych firiem, ktoré sa navzájom výrazne líšia kvalitou..

Tipy, ako si vybrať obklad tak, aby lahodil oku a slúžil dlho, vám pomôžu vybrať si vysokokvalitné výrobky.

 • Najprv sa rozhodnite pre hrúbku výrobku. Odmietnite kúpiť tenký materiál (hrúbka 7-10 mm). Čím je obklad hrubší, tým je geometricky stabilnejší. Subtílne verzie sa „boja“ aj tých najmenších silových vplyvov. Dajú sa ľahko zdeformovať a poškodiť. Už po 2-3 rokoch používania môžu obkladové dosky s hrúbkou 7 mm stratiť svoju estetiku..
 • Ak si vyberiete materiál s ozdobnou časťou z duba, dajte prednosť kartáčovaným výrobkom. V procese takéhoto spracovania získa obklad úľavu. Na takom povrchu nebudú škrabance, škrabance, preliačiny a iné stopy mechanického namáhania viditeľné..

 • Odborníci odporúčajú zvoliť si výrobky s uzamykacím systémom UniClinic a T-Lock. Takéto spojenia sú vhodné pre pokládku a praktické..
 • Dávajte pozor na druh dreva, z ktorého je dekoratívna lamela vyrobená. Najtrvanlivejšie výrobky sú vyrobené z duba, čerešne alebo orecha.
 • Pri výbere medzi lakom a olejovým náterom by ste si mali uvedomiť, že medzi týmito kompozíciami nie je žiadny významný rozdiel. Sú praktické a ľahko sa čistia. Jediným rozdielom je, že olejový základ potrebuje ďalšie spracovanie (raz za 4-6 mesiacov musia byť podlahy pokryté olejom alebo tmelom).
 • Uprednostnite výrobky od dôveryhodných výrobcov. Kúpte obklad z veľkých stavebných hypermarketov. Týmto spôsobom môžete minimalizovať riziká nákupu falošného výrobku..

Je tiež dôležité vybrať si nielen vysokokvalitný materiál, ale aj estetický.

Pri výbere farieb obkladu by ste sa mali zamerať na celkový dizajn miestností, odtiene nábytku, stien a stropov.

Príklady v interiéri

Parkety a upravené dosky sú obkladové materiály, ktoré možno použiť na dodanie elegancie a bohatého vzhľadu každej miestnosti. Široký sortiment výrobkov so širokou škálou farebných variácií vám umožňuje vybrať si optimálny typ obkladu, ktorý bude zodpovedať konkrétnemu interiéru. Podľa pravidiel budú namontované dosky vizuálne pripomínať parkety z masívu, ale výkon takejto podlahy bude vyšší.

Parkety a upravené dosky sú vhodné pre akýkoľvek interiérový dizajn. Ak je miestnosť zariadená v klasickom štýle, vyberte panely „pokojných“ tónov s červenými alebo svetlohnedými odtieňmi. Budú zdôrazňovať závažnosť a zdržanlivosť interiéru:

V prípade moderných štýlov môžete bývať na doskách tmavých odtieňov (americký orech, morený dub, wenge) alebo kontrastného svetla (olivové, jaseňové, bielené drevo). Mimoriadne riešenia sú obľúbené, ktoré môžu premeniť miestnosť, zamerať sa na jas a expresivitu priestoru. Tento cieľ je možné dosiahnuť kombináciou rôznych panelov (svetlé a tmavé farby).

Nie je neobvyklé, že výrobcovia podlahových obkladov poskytujú pokyny pre správnu inštaláciu vzorov panelov. Ak chcete získať originálny ornament, naplánujte si prácu vopred, experimentujte s farbami a odtieňmi.

Viac o rozdieloch medzi inžinierskymi a parketovými doskami sa dozviete v nasledujúcom videu..