Poschodie

Samonivelačná podlaha Ceresit: tipy na použitie

Samonivelačné podlahy sa teraz stali veľmi obľúbenými vďaka jednoduchosti zariadenia, úhľadnému vzhľadu, dlhej životnosti a vynikajúcej trvanlivosti. Špeciálne materiály poskytujú atraktívny a spoľahlivý povlak v krátkom čase bez veľkého úsilia. Obzvlášť obľúbené sú výrobky, ktoré vám umožňujú získať samonivelačnú podlahu. Dobré recenzie majú napríklad výrobky Ceresit.

Materiály

Ekvalizéry ochrannej známky Ceresit sú zmesi, z ktorých je vyrobená samonivelačná samonivelačná podlaha. Úlohou vyrovnávačov je vyrovnať podlahu pred položením krytiny alebo poteru, ako aj opraviť chyby podlahy. Názvy univerzálnych vyrovnávačov (od 3 do 60 mm):

  • CN 173;
  • CN 175;
  • CN 175 Super;
  • CN 178.

Okrem univerzálnych obsahuje rad tenkovrstvové samonivelačné zmesi (od 0,5 do 15 mm):

  • CN 68;
  • CN 76;
  • DD;

Najpopulárnejším výrobkom v rade značky Ceresit s vynikajúcimi recenziami je zmes na výrobu samonivelačných podláh s hrúbkou 6 až 60 mm Ceresit CN 173. Tento materiál plní funkciu vyhladzovania základne a prípravy podlahy. pre podlahovú krytinu. Môže byť tiež použitý ako základ, ako aj na inštaláciu poterov v interiéri. CN 173 má spotrebu asi 1,6 kg na 1 m2, rýchlo schne a s určitými schopnosťami vám umožní dosiahnuť konečný výsledok bez prasklín..

Tipy na aplikáciu

Prvým krokom pri nanášaní samonivelačnej podlahy je vyhodnotenie a príprava podkladu pred prácou. Je možné rozlíšiť savé a nenasiakavé typy podkladov. K prvým patria betónové a cementové potery, k druhým keramické dlaždice, kamenné alebo drevené podlahy a asfaltové potery. V závislosti od toho sa vyberie typ zmesi. Prípravné práce zahŕňajú čistenie, brúsenie trhlín, odprašovanie, zbavovanie sa nadbytočnej vlhkosti a udržiavanie požadovanej teploty v miestnosti..

Táto príprava uľahčí následnú aplikáciu základného náteru, čo je ďalší povinný krok pre výsledok bez trhlín. Správne zvolený základný náter v závislosti od typu podkladu posilní hornú vrstvu, ochráni ju pred vlhkosťou a prachom a zlepší kvalitu ďalšej práce. Nanesenie vrstvy štetcom alebo valčekom poskytne rovnomerný povlak a ďalšie sušenie poskytne najlepší efekt..

Ďalším krokom je základné vyrovnanie položením poteru. Je to potrebné, ak má základňa výrazné nepravidelnosti. Za týmto účelom sa pripraví špeciálna zmes, namontujú sa majáky, roztok sa položí na základňu a švy sa zatvoria.. Ak to nie je potrebné, môžete pristúpiť k konečnému zarovnaniu. Ďalší krok je jednou z hlavných fáz celej práce. Na začiatku je príprava zmesi podľa pokynov na obale. Potom sa rýchlo distribuuje špeciálnym nástrojom – stierkou po celom povrchu, od vzdialených rohov smerom k východu.

Na odstránenie bublín z dokončovacej vrstvy po položení prechádzajú cez ňu špeciálnym ihlovým valčekom. Po procese sušenia pokračujte v inštalácii zvolenej podlahovej krytiny..

Príprava roztoku

Tento krok je jedným z kľúčov k získaniu rovnomerného a spoľahlivého povrchu po dokončení všetkých prác. Na začiatok si pripravte stavebný mixér alebo vŕtačku s tryskou, jednu veľkú alebo niekoľko nádob s objemom 10 litrov alebo viac, v ktorých sa zmieša voda a suchá zmes. Ako príklad používame rýchlo tvrdnúcu samonivelačnú samonivelačnú podlahu CN 173.

Na vytvorenie roztoku zmerajte požadované množstvo čistej vody, v našom prípade – 5-5,5 litra na 20 kg suchej zmesi. Odborníci neodporúčajú používať studenú vodu: jeho optimálna teplota sa pohybuje od +15 do +20 stupňov. Do nádoby s vodou sa za stáleho miešania roztoku postupne pridá suchá zmes CN 173. Miešanie je potrebné na dosiahnutie jednotnej konzistencie pracovnej hmoty..

Ďalšou dôležitou nuansou pri príprave samonivelačnej podlahy “Ceresit” je rýchlosť miešania roztoku. Miešanie komponentov pomocou mixéra alebo vŕtačky so špeciálnym nadstavcom by sa malo vykonávať pri otáčkach 400-800 ot / min.

Ceresit CN 173 sa týka rýchlo tuhnúcej zmesi, takže všetka hotová malta musí byť nanesená na základňu podlahy do pol hodiny od okamihu prípravy..

Výhody a nevýhody samonivelačnej podlahy Ceresit

Nepochybnými výhodami samonivelačných podláh Ceresit sú, ako už bolo uvedené, malá spotreba materiálu na 1 m2, malá hrúbka vrstvy, ktorá na jednej strane neovplyvňuje výšku stropov a na druhej strane vám umožní získať hotový výsledok pomerne rýchlo. Inovatívne patentované zloženie samonivelačných podláh tejto značky poskytuje rýchle tuhnutie zmesi a úplné vyplnenie všetkých druhov priehlbín a trhlín, čo vo výsledku zaručuje získanie rovnomernej podlahovej krytiny.

Kupujúci tiež ocenia výhody samonivelačnej zmesi, ako je jednoduchosť aplikácie (ručná aj mechanizovaná), vysoká trvanlivosť a žiadne praskliny po mnoho rokov používania. Navyše to ukazujú aj odborné posudky tieto podlahy je možné kombinovať s rôznymi systémami „teplých podláh“.

Nevýhody samonivelačnej podlahy Ceresit v skutočnosti neexistujú. Všetko závisí len od profesionality pracovníkov, ktorí kladú zmes, podľa pokynov a špeciálnych pokynov. Napríklad CN 175 nie je určený na vonkajšie použitie, pretože vyžaduje suché prostredie bez prievanu.. Ak dôjde k porušeniu tejto požiadavky, povrchová vrstva bude pokrytá trhlinami.. Okrem toho je rýchle tuhnutie zmesi nepochybne výhodou iba vtedy, ak sa pokládka vykonáva rýchlo. Skutočný majster je schopný distribuovať kompozíciu po povrchu za menej ako 30 minút, pričom nezabúda na vyrovnanie.

Nielen špecialisti však môžu dosiahnuť vynikajúci výsledok: pri dodržaní všetkých vyššie uvedených podmienok a dôkladnej príprave budú môcť začiatočníci dosiahnuť rovnomerný povlak.

Prehľad samonivelačnej podlahy Ceresit CN 175 nájdete v nasledujúcom videu.