Poschodie

Tepelne izolovaná podlaha: jemnosti podľa výberu

Ohrev podlahy vodou sa zásadne líši od elektrického vykurovania, obe metódy majú svoje silné a slabé stránky. Aby bola podlaha vyhrievaná vodou čo najefektívnejšia, musíte nielen nainštalovať všetky jej súčasti v určitom poradí, ale aj správne nakonfigurovať systém, vybrať dobrý kotol..

Dokonca aj podlahový poter a hydroizolácia sú nevyhnutné pre správnu funkciu takéhoto systému..

Zvláštnosti

V drvivej väčšine prípadov je podlahové vykurovanie výhodnejšie pre majiteľov súkromných bytov, ale nie pre majiteľov bytov. Funguje to dobre, keď potrebujete zahriať celé obydlie ako celok, ale ak potrebujete zahriať podlahu iba v samostatnej miestnosti, je správnejšie použiť elektrickú energiu. Je jednoduchšie položiť kábel na malý priestor (do 20 metrov štvorcových), ako tam inštalovať potrubia a doplniť ich potrebným ovládacím zariadením.

Je neprijateľné ohrievať podlahu dodávkou vody zo systému ústredného kúrenia., aby batérie susedov neboli studené. Aj keď systém vybavíte zapojením do samostatného vykurovacieho okruhu, budete to musieť skoordinovať s kontrolou budovy. V porovnaní s použitím radiátorových vykurovacích prostriedkov vám podlahové vykurovanie umožňuje rovnomerné vykurovanie domu, distribúcia teploty vzduchu je fyziologicky pohodlná.

V oboch vykurovacích systémoch je vzduch okolo ohrievača primárne ohrievaný. Pretože sú radiátory miestnymi zdrojmi tepla, maximálna teplota sa dosahuje v ich blízkosti, v blízkosti okien a na samotných stropoch. Tam je od 25 do 40 stupňov, a to je potrebná podmienka, aby priemerné vykurovanie v miestnosti bolo 20 stupňov.

Obrysy podlahového vykurovania sú rovnomerne rozložené vo všetkých častiach miestnosti, ktoré je možné a potrebné vykurovať, takže jeho použitie je oveľa ekonomickejšie. Znížením teploty chladiacej kvapaliny len o 1 stupeň znižujú spotrebu tepelnej energie v priemere o 8%, vylúčené je lokálne prehriatie a únik tepla cez steny.

Radiátorové vykurovacie zariadenie neumožňuje použitie automatizácie, ktorá nastavuje rôzne teploty v jednotlivých miestnostiach, najmä v ich častiach. Použitie teplej podlahy vám však umožňuje nastaviť vlastné prevádzkové parametre pre každý okruh. Životnosť vodou vyhrievaných podláh (presnejšie polymérových a kovových polymérových rúrok položených v ich základni) je viac ako pol storočia..

Medzi dôvody, prečo môže vodné podlahové vykurovanie zlyhať, patrí negramotná inštalácia, v tomto zmysle je oveľa náročnejší ako ostatné prevedenia.

Nakoniec, vzhľadom na dlhú dĺžku potrubia a jeho niekedy veľmi zložitý tvar, budú určite použité aj servá..

Výhody a nevýhody

Nepochybnými výhodami podlahy ohrievanej vodou nie je len rovnomernosť ohrevu vzduchu, ale tiež:

 • Ekologická čistota;
 • Nedostatok hluku;
 • Udržiavanie dobrej mikroklímy;
 • Udržiavanie racionálneho, fyziologicky podloženého obsahu vlhkosti;
 • Odstránenie hromadenia prachu a nečistôt v byte;
 • Nie sú potrebné objemné diely a prvky.

Nemožno však nespomenúť nevýhody podláh ohrievaných vodou. Je dosť ťažké ich namontovať, spotrebný materiál stojí veľa peňazí, ktoré bude potrebné ihneď investovať. Buď budete musieť nainštalovať kondenzačný kotol, alebo použiť miešaciu jednotku, ktorá zníži teplotu chladiacej kvapaliny. Všimnite si toho, že technológia šla v posledných desaťročiach ďaleko dopredu a vodné podlahové vykurovanie nie je absolútne citlivé na vodné kladivá, korozívne procesy. Výrazne menšia pravdepodobnosť úniku.

Ale napriek tomu dobre funguje iba taký dizajn, ktorý je vybraný, nainštalovaný a nakonfigurovaný v úplnom súlade so základnými princípmi vykurovacej technológie. Niekedy sú potrebné veľmi zložité výpočty, najmä ak sú obrysy zložitého tvaru a majú veľa závitov. V takýchto prípadoch by teda mali odborníci navrhnúť a vytvoriť systém na vysokej úrovni, zatiaľ čo elektrický kábel môžete položiť sami..

Teplé vodné podlahy nezvyšujú vlhkosť v miestnosti, ale ak sa miestnosť už vyznačuje nízkou vlhkosťou, dlhodobé vykurovanie môže vysušiť vzduch. V kúpeľni to nie je podstatné, je to dokonca do istej miery výhoda, ale v ostatných miestnostiach je potrebné častejšie vetrať, dávať izbové rastliny, akváriá alebo používať zvlhčovače vzduchu. zapamätaj si to podlahové kúrenie je zlé pre nábytok z prírodného dreva a hudobné nástroje. Tam, kde budú takéto objekty stáť, nie je miesto pre vykurovacie okruhy! Okrem toho by ste nemali vŕtať podlahu, v ktorej sú skryté potrubia s vodou; ako poslednú možnosť skontrolujte každú akciu s rozložením komunikácií.

Absenciu elektromagnetického žiarenia možno tiež považovať za výhodu ohrevu vody. Malo by sa však pamätať na to, že elektromagnetické polia vznikajú počas prevádzky riadiacej automatizácie, čerpadiel a niektorých ďalších komponentov systému..

Vždy sa pýtajte, či tieto zariadenia spĺňajú základné bezpečnostné požiadavky a štandardy, či majú potrebné certifikáty a licencie..

Proces inštalácie, aj keď sa používa relatívne jednoduchý polosuchý poter alebo panely, je pomerne namáhavý a časovo náročný. Najmenšia chyba počas inštalácie môže mať za následok vážne negatívne dôsledky, prielomy, preto by sa s ňou malo zaobchádzať opatrne. Nie všetky podlahy sú schopné odolať zaťaženiu spôsobenému vodou vyhrievanou podlahou, a to je ďalší dôvod, prečo nie je vždy múdre používať ho v byte..

Názory

Vo väčšine prípadov je prívod vody do teplej podlahy regulovaný automaticky, termostat kontroluje súlad s požadovanými parametrami. Existujú však systémy, v ktorých nie je k dispozícii: potom sa používajú kotly, ktoré obmedzujú ohrev vody na určitú teplotu. Ak vývojári vykurovacích zariadení neposkytli takýto režim, budete musieť použiť trojcestný ventil, ktorému termostat dáva príkazy.

Rozlišovanie medzi vodou tepelne izolovanými podlahami sa vykonáva aj podľa typu výkonu. Betónový poter vyžaduje starostlivé výpočty, ktoré zohľadňujú tepelnú rozťažnosť; poter je navrhnutý tak, aby udržal teplo v miestnosti a neumožňuje mu prejsť cez stropy. Potom použijú tlmičovú pásku, oceľovú sieť a na ňu sa naleje iba betón..

Plochý pohľad na vodnú podlahu nevyžaduje poter, na pokládku podlahy sa predbežne používajú hliníkové platne, ako aj lepenka alebo vrstva polyetylénovej peny. Kúrenie tohto typu sa odporúča tam, kde je nízka výška priestorov alebo ak sú podlahy (základy) úprimne povedané slabé. Špecifickou črtou je potreba vystuženej tepelnej izolácie, pokrytej rohožami na báze polystyrénu. Do týchto rohoží sú vložené hliníkové doskové konštrukcie, ktoré slúžia ako opora pre jednotlivé kontúry teplej podlahy. Dokončuje kryt tváre.

V mnohých panelových budovách je podlaha s teplou vodou organizovaná pomocou drevených častí – modulov alebo lamiel. Moduly alebo drevotrieskové dosky sú spočiatku vybavené kanálmi, do ktorých sú položené rúry. Panely sú k hrubej základni pripevnené samoreznými skrutkami, medzi ktorými je medzera 20 mm. Dosky nie sú umiestnené blízko seba, medzery slúžia na stohovanie hliníkových blokov, a kartón alebo polyetylén pomáhajú predchádzať kontaktu medzi panelom a teplovodivou doskou.

Rúry sú nainštalované, potom je umiestnená vybraná podlaha a tu práca končí.

Výber konkrétnej možnosti nie je taký ľahký, ako sa zdá, a pri každej z nich je potrebné vziať do úvahy množstvo funkcií. V drevenom a panelovom dome je neprijateľné použiť betónový poter, budete musieť použiť podlahovú podlahu. Nevýhodou tohto riešenia je nízka tepelná zotrvačnosť, palubovka sa rýchlo ochladzuje. Polystyrénová vodná podlaha s kapacitou až 0,0045 kW na 1 m2. m, môže účinne dopĺňať hlavný vykurovací systém, ale sotva je vhodný ako hlavný spôsob vykurovania.

Nepochybnou výhodou konkrétnej variácie (kde ju možno použiť) je možnosť použiť všetky existujúce typy predných krytín, pričom technológia nemá žiadne obmedzenia. Je pravda, že nie každý je pripravený čakať 48 hodín, kým poter vyschne. Všeobecným záverom je, že až po starostlivej analýze vlastností konkrétneho obydlia, vašich potrieb a finančných možností a za iných okolností si môžete vybrať správny typ podlahy ohrievanej vodou..

Vždy to majte na pamäti je takmer nemožné rozobrať a znova zostaviť štruktúru, preto by ste mali komponenty veľmi starostlivo vyberať, venovať im väčšiu pozornosť.

Okrem čisto mechanických komponentov má jeho automatizácia pri prevádzke teplej podlahy veľký praktický význam. Mechanické zariadenia sú považované za spoľahlivejšie a jednoduchšie, ale sú stále menej časté. Jednoducho preto, že manuálne nastavovanie a nutnosť neustáleho monitorovania chodu zariadenia nie sú medzi ľuďmi príliš obľúbené. Ak často odchádzate na dlhší čas alebo sa jednoducho nechcete cítiť nepríjemne v dome počas náhlych zmien teplôt vonku počas dňa alebo cez noc, použite automatické ovládanie.

Dizajn sa môže úplne líšiť: niektoré modely zhromažďujú informácie o aktuálnom počasí a podľa toho menia prevádzkový režim, iné sa riadia údajmi zo snímačov teploty vzduchu alebo podlahy. Najpokročilejšou (ale aj najdrahšou) možnosťou je programovateľné zariadenie..

S jeho pomocou môžete flexibilne nastaviť činnosť podlahového vykurovania a v čase vášho denného návratu sa poriadne zahreje, pričom všetok zvyšok času ušetrí horúcu vodu čo najviac..

Princíp činnosti

Vodné podlahové vykurovanie sa považuje za pomerne ťažké vykonávať, ale ukazuje sa, že je jednoduchšie ho používať po dokončení inštalácie ako elektrické. Technicky sú tieto výhody dosiahnuté cirkuláciou teplej kvapaliny pod dekoratívnou vrstvou podlahy. Môže to byť nielen voda, ale aj etylénglykol, nemrznúca zmes a niektoré ďalšie možnosti. Majiteľ domu si chladivo vyberá sám, pričom sa zameriava na svoje potreby a možnosti konkrétnych potrubí. Napriek tomu, tradične sa používa voda, vďaka svojej širokej dostupnosti a jednoduchému doplneniu v prípade potreby.

Celková dĺžka rúrok, ktoré tvoria vodnú podlahu, je vždy desiatky metrov. Prirodzená cirkulácia chladiacej kvapaliny preto nestačí na rovnomerné a kvalitné vykurovanie v celej oblasti. Aby bola chladiaca kvapalina dostatočne horúca, ohrieva sa buď pomocou elektrického kotla, alebo sa odoberá zo systému ústredného kúrenia. Druhá možnosť je z technického hľadiska náročná, môže byť veľmi nebezpečná, ak je zle vykonaná a vyžaduje početné schválenia..

V mnohých prípadoch dohľad nad bývaním úplne zakazuje pripojenie k ústrednému kúreniu, a preto vo všetkých bytoch nie je možné inštalovať vodou tepelne izolovanú podlahu.

Ale nech je to akokoľvek, prichádzajúca voda je príliš horúca: bežné izbové radiátory sú účinné iba pri teplote chladiacej kvapaliny 65 – 95 stupňov. Podlahové vykurovanie vyžaduje oveľa menej zahrievanú kvapalinu, pretože vonkajší povrch podlahy by nemal byť zahrievaný nad 30 stupňov. Výnimky sú len pre kúpeľňu a oblasti priamo nad potrubím a rozdiel v týchto prípadoch je maximálne 3 – 5 stupňov.

Aby ste urobili všetko správne, budete musieť nainštalovať miešaciu jednotku, v ktorej sa čerstvo zahriata voda zriedi vodou, ktorá už prešla obvodom. Z tohto uzla prechádza chladiaca kvapalina späť do potrubí a ohrieva povrch podlahy, pričom sa pohybuje pozdĺž nich, už na bezpečné hodnoty..

Pri výbere komponentov by ste mali uprednostniť kondenzačné ohrievače. Vyvíjajú relatívne nízku teplotu, presne takú, aká je potrebná pre normálnu prevádzku teplej podlahy. Špičkový systém obsahuje okrem uvedených zariadení aj automatické ovládanie alebo meteorologické senzory, prostriedky na odvetranie prebytočného vzduchu z potrubí a niektorých ďalších častí..

Výška „koláča“ vodnej podlahy je určená predovšetkým typom poteru; predovšetkým pri použití betónových konštrukcií.

Budete tiež musieť vziať do úvahy hrúbku tepelnej ochrany, už viete, ako ju vypočítať. Kvalitné podlahové vykurovanie je bez rozdeľovača nemysliteľné a veľmi dôležitá je aj montážna výška tohto zariadenia. Rozvodná skriňa je zvyčajne umiestnená na úrovni podlahovej krytiny, aby sa minimalizovali výškové rozdiely a súvisiace nežiaduce udalosti.. Neinštalujte rozdeľovač pod potrubia, do ktorých dodáva vodu., ak je len príležitosť sa tomu vyhnúť – využite to.

Ale ani ten najlepší kolektor, inštalovaný podľa všetkých pravidiel, nepomôže zahriať domácnosť, ak sa nedodrží odporúčaný krok inštalácie potrubia. Je vybraný predovšetkým s prihliadnutím na priemer potrubia; ak sa zvitky veľkých rúr spoja príliš blízko, dôjde k prehriatiu a nadmerné odstraňovanie tenkých štruktúr povedie k vzniku takzvaných tepelných dutín.

V bytovom dome je voda tepelne izolovaná podlaha takmer nepoužiteľná kvôli samotnému princípu jeho fungovania – pretože nie je možné odoberať horúcu vodu z vykurovacích okruhov a systémov zásobovania teplou vodou.

Termoregulácia

Hoci je teplota vody v teplej podlahe obmedzená kolektorom, musí „vedieť“, ako ju obmedziť, kedy znížiť a kedy je možné vykurovanie zvýšiť. Túto funkciu preberá termostat (v katalógoch internetových obchodov a brožúrach výrobcov sa pre jednoduchosť nazýva termostat). Po inštalácii sú termostaty okamžite pripojené k zariadeniam, ktoré merajú ohrev podlahovej krytiny (alebo vzduchu v miestnosti) a chladiacej kvapaliny.

Indikátory, ktoré sú vybavené ktorýmkoľvek z existujúcich panelov, zobrazujú informácie o aktuálnom vykurovaní. Mikrokontrolér umiestnený vo vnútri termostatu neustále pracuje s údajmi zo senzorov, na základe ktorých je organizované automatické ovládanie teploty chladiacej kvapaliny. V jednoduchších systémoch sa používa mechanický spôsob koordinácie, ale stále automatizácia je považovaná za najpraktickejšiu a najpohodlnejšiu možnosť.

Ak nikto nie je doma, dokáže sa prispôsobiť zmenám počasia a spotrebuje presne toľko vody, koľko je potrebné na optimálne vykurovanie. Keď sú všetky vstupy zostavy rozdeľovača vybavené samostatnými termostatmi, stále stojí za to nainštalovať podlahový regulátor ako celok, pretože prísne nastavenie teploty zvyšuje pohodlie v dome..

Ak je napriek tomu v bytovom dome nainštalovaná teplá podlaha, nie je možné regulovať jej teplotu tak, aby radiátory na všetkých poschodiach budovy fungovali stabilne..

Riešením môže byť vybavenie autonómneho vykurovacieho okruhu, ktorý nie je spojený s ústredným kúrením obydlia. Potom však budete musieť starostlivo premyslieť spotrebu plynu alebo elektriny pre kotol, zistiť, či bude možné zabezpečiť ich potrebnú dodávku prostredníctvom existujúcej komunikácie..

Potrubie

Po zistení podrobností o tom, ako je organizovaná termoregulácia podlahy ohrievanej vodou, je načase zaoberať sa ďalším bodom – potrubím, ktoré dodá ohriatu chladiacu kvapalinu na správne miesta. Pri podlahovom vykurovaní je možné použiť konštrukcie z kovového plastu, polyetylénu, nehrdzavejúcej ocele, polypropylénu a medi. Každý z týchto typov prívodu vody funguje dobre v poteroch aj pri použití podláh.

Pre vašu informáciu: všetky polia musia byť položené bez akýchkoľvek spojení, a keď jedna z nich neumožňuje uzavrieť určitú oblasť, štruktúra je rozdelená na niekoľko obrysov. Nezabudnite pripojiť každý z týchto obvodov k samostatnému vstupu hrebeňa.

Pri výbere polyetylénových výrobkov sa uistite, že majú potrebnú výstužnú vrstvu.

Okrem materiálu sa určite berie do úvahy aj priemer potrubia: zmenšením šírky potrubia je možné skrátiť jeho jeden segment, ale neodporúča sa používať veľmi dlhé obvody. Ide o to, že to nielen zvyšuje náklady na nákup komponentov, ale aj o nezmyselné hromadenie veľkého množstva vody. Ak je toho v okruhu príliš veľa, kúrenie sa stane inertným a nemôže pružne reagovať na zmeny podmienok prostredia. Preto typické zloženie teplej podlahy zahŕňa iba rúry s priemerom najmenej 1,6 a nie viac ako 2 cm.

Nesmieme zabúdať, aký druh podlahovej krytiny bude položený na vrch vykurovacej inštalácie. Medené systémy sú dosť drahé a odporúčajú sa iba pre podlahy s vysokým účinkom úspory tepla. Vždy si prečítajte návod na použitie a sprievodné dokumenty. Malo by tam byť jasne uvedené, že konkrétna rúra je určená špeciálne na vytváranie teplých podláh..

Polypropylén je o niečo horší ako kov-plast, jeho polomer ohybu je najmenej 8-násobok priemeru rúry. To znamená, že výberom dizajnu s kalibrom 2 cm nebude možné priblížiť zákruty o viac ako 320 mm..

Zosieťovaný polyetylén nemá takú nevýhodu, ale musí byť upevnený čo najtesnejšie, inak sa zostava narovná a nebude schopná plne vykonávať svoje úlohy.

Výpočet a návrh systému

Jednoduchý výber materiálu však nie vždy prinesie dobrý výsledok, a dokonca ani zohľadnenie vlastností vrchného laku na konečný úspech nestačí. Veľký význam má presný výpočet a vypracovanie kompetentného projektu podlahového vykurovania. Pretože je nepravdepodobné, že máte potrebné skúsenosti, je lepšie neriskovať, ale ihneď sa obrátiť na odborníkov. Zhromažďujte a poskytujte návrhárom údaje o:

 • Priemer potrubia a materiál, z ktorého bude vyrobený;
 • Špičkový výkon kotla;
 • Vlastnosti tepelnej ochrany (hrúbka, materiál, počet vrstiev);
 • Celková a vyhrievaná plocha miestnosti;
 • Materiály stien, podláh, ich hrúbka, úroveň tepelnej izolácie, geometria.

Špeciálny počítačový program pomôže vypočítať parametre, ktoré bude mať vodná podlaha. Koeficient tepelných strát vo väčšine prípadov nie je menší ako 40 a nie viac ako 300 W na 1 m2. m. Ak je údaj bližšie k maximálnej hodnote, nemali by ste na potrubí šetriť – priblížte jeho potrubia k sebe 150 mm, alebo ešte lepšie znížte túto vzdialenosť. Je to iná vec, ak má miestnosť hrubé a dôkladne izolované ploty, ak sú nainštalované spoľahlivé okná bez jedinej medzery. Potom neváhajte rozšíriť krok inštalácie na 0,3 m, v miestnosti bude po uvedení teplej podlahy do prevádzky stále celkom pohodlné a teplé..

Návrhu projektu teplej podlahy musí predchádzať návrhový projekt.. Alebo sa aspoň zamyslite nad tým, kde bude nainštalovaný ťažký nábytok a vodovodné armatúry. Maximálna dĺžka spojitých potrubných obvodov nemôže ohriať viac ako 40 m². m, inak sa tepelné zaťaženie ukáže ako nadmerné a žiadna prevencia nepomôže zabrániť praskaniu poteru alebo panelov.

Výber zberateľa

Pri výbere kolektora sa zamerajte na oblasť, ktorú bude potrebné ohriať chladiacou kvapalinou, ale vezmite do úvahy tlak vyvinutý v systéme. Miešacia jednotka je najčastejšie vyrobená z mosadze; len príležitostne je nehrdzavejúca oceľ a plast (vopred vytvrdený). Ak chcete kúpiť najspoľahlivejší a najstabilnejší produkt, skontrolujte, či bol použitý Mayevského žeriav, či nie je k dispozícii snímač, ktorý určuje množstvo chladiacej kvapaliny prechádzajúcej zariadením.

Okrem toho môže mať mixér v rôznych verziách termočlánky (meranie zahrievania kvapaliny), dýzy, ktoré vypúšťajú vzduch von, a ventily, ktoré menia prietok.

Prístroj obsahujúci prietokomer je vysokokvalitné kompletné zariadenie. Termostat však musí byť nainštalovaný aj v najlacnejších výrobkoch, inak máte úprimné manželstvo alebo dokonca falošný. Vďaka komplexu termoregulácie sa vodná podlaha ohrieva rovnako dobre, zabraňuje sa teplotným skokom, čo nielen robí dom pohodlnejším., ale tiež zvyšuje životnosť podlahy.

Rozdeľovače vyrobené v posledných rokoch môžu byť vybavené päťbodovým prietokomerom ICMA. Ak hľadáte lacnejší výrobok, mali by ste sa rozhodnúť pre výrobky so statickými ventilmi. Plastové riadiace jednotky fungujú dobre iba v miestnostiach s malou plochou, vo väčšej miestnosti sa nevyhnutne používajú kovové konštrukcie.

Pri kúpe centrálneho rozdeľovača stojí za výber súpravy pripravené na použitie.. Starostlivo skontrolujte, či existujú ventily pre každý požadovaný výstup, prívod aj spiatočku.. To je dôležité, aby ste mohli obvody navzájom odpojovať a spúšťať autonómne a nepracovať s celým systémom naraz. Vezmite prosím na vedomie, že potrubia je možné pripojiť k potrubiu buď pomocou armatúr kompresora, alebo pomocou spojovacích uzlov (kombinácia upínacieho krúžku, matíc a silných priechodiek).

Aký kotol je vhodný?

Rozvod a všetky predchádzajúce komponenty nie sú ani zďaleka všetko, čo bude potrebné vziať do úvahy. Ďalším krokom je nemenej dôležitý prvok vykurovacieho systému – kotol, bez ktorého nie je možné zabezpečiť stabilnú dodávku teplej vody. Na otázku, ktorý ohrievač je najlepší, nie je možné jednoznačne odpovedať, je potrebné vziať do úvahy príliš veľa parametrov.

Všetky jednokruhové zariadenia sú teda kategoricky neprijateľné, ak chcete dodávať teplú vodu nielen na teplú podlahu, ale aj na kohútik. Môžete si samozrejme kúpiť kotly, miešače špeciálnej vzorky a ďalšie technologické zariadenia, ale je jednoduchšie okamžite kúpiť dvojokruhový systém. Starostlivo vypočítajte požadovaný výkon a podľa toho sa rozhodnite pre zavesenú (až 35) alebo umiestnenú priamo na podlahu (do 120 kW) úpravu. Podľa názoru spotrebiteľov i špecialistov je optimálna verzia nástenná, pretože rekordná energetická kapacita v každodennom živote nie je zvlášť potrebná.

Tieto zariadenia sa jednoduchšie inštalujú a manipulácia s nimi je jednoduchšia..

Nepochybnou výhodou režijnej schémy je, že je v nej predvolene nainštalované čerpadlo, čo znamená, že ju nemusíte vyberať, míňať ďalšie finančné prostriedky a stratiť voľný priestor v miestnosti. Ak je v systéme aj kotol, je to takmer miniatúrna kotolňa schopná dodatočne dodávať chladiacu kvapalinu do radiátorov. Užitočná vec pre tých, ktorí sa nechcú alebo nemôžu obmedziť na podlahové vykurovanie.

Pokiaľ ide o zdroj energie použitý v kotle, je možné zvoliť akékoľvek palivo, ale jeho spaľovanie musí byť automatizované. Špecialisti v zásade inštalujú plynové alebo elektrické ohrievače. Pretože cena elektriny neustále rastie, je stále výhodnejšie používať plyn, ale systém, ktorý ho spaľuje, bude musieť byť inštalovaný v samostatnej miestnosti, kde bude vytvorené dokonalé vetranie.. Všetky práce musia byť zverené iba zástupcom plynárenskej služby, projektová dokumentácia je s ňou vopred koordinovaná.

V chatách sa dáva prednosť naftovým vozidlám. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá, nie sú na ne kladené žiadne špeciálne prevádzkové požiadavky. Budete však musieť neustále monitorovať stav kotla, aby fungoval normálne. Mimo mesta je dobrou alternatívou všetkých týchto možností pevné palivo, jeho spaľovanie vám umožní poskytnúť slušný výkon a normálnu účinnosť.

Bez ohľadu na typ kotla, ktorý si vyberiete, vyberte preň miesto, zistite, ktoré ďalšie komponenty bude potrebné použiť a ktoré budú nekompatibilné. Upozorňujeme, že akýkoľvek iný ohrievač než konvekcia, vyžaduje použitie zostavy rozdeľovača na zníženie teploty na prijateľné hodnoty.

Elektrické kotly s vykurovacími článkami sú zlé v tom, že vykurovacie články rýchlo zlyhávajú; do určitej miery je táto nevýhoda kompenzovaná primeranou cenou a sofistikovanými technológiami. Verzia elektródy má nižšiu tepelnú zotrvačnosť, ale môže byť použitá iba v kontakte s veľmi čistou vodou.

Pozor: keď sa systém spustí, je potrebné ihneď naplniť hotové kvapaliny špeciálnej vzorky alebo nezávisle pripravenej vody. Výhodou indukčných verzií je úspora miesta a jednoduchá inštalácia zariadenia, namontovať ho môže aj neprofesionál.

Kotly na tuhé palivá sú najmenej prijateľné, mali by byť zlikvidované, kedykoľvek je to možné.

Aj pri priestrannom zásobníku, kde je možné pelety skladovať vo veľkých objemoch a pri použití tepelného akumulátora, nemožno úplne vylúčiť cyklovanie. Ďalšie zariadenia niekoľkokrát komplikujú a predražujú prácu, navyše sa systém rozbieha veľmi pomaly.

Montáž

Práce na inštalácii teplej podlahy nezačínajú inštaláciou tepelnej izolácie. V prvom rade by ste sa mali uistiť, že hrubá základňa je dostatočne plochá a mala by mať maximálny výškový rozdiel 10 mm na 1 štvorcový meter. m) Výber materiálu, ktorý šetrí teplo, je určený počiatočnou izoláciou, prítomnosťou rôznych miestností nižšie. Vždy sa odporúča vytvoriť o niečo hrubšiu tepelnú ochrannú vrstvu, ako vyplýva z výpočtov, pretože vám umožňuje kompenzovať možné chyby. Nad bytmi, kanceláriami a vykurovanými kancelárskymi priestormi organizácií sa za dostatočnú vrstvu tepelnej izolácie považujú 2 – 3 cm.

V súkromných domoch, v prízemí bytového domu nad nevykurovanými suterénmi, bez ohľadu na región Ruskej federácie, musíte poskytnúť vrstvu tepelnej izolácie najmenej 5 cm. A ak žijete v najchladnejších oblastiach, vezmite si starostlivosť o tepelne úspornú základňu 0,1 – 0,15 m Hrubší tepelný štít nie je potrebný, pokiaľ dom nie je v Arktíde..

Keď je zabezpečená tepelná izolácia, obvod miestnosti je pokrytý klapkou alebo položený ďalšou tepelnou izoláciou. V jeho kapacite sa široko používajú pásy z polystyrénu, expandovaného polystyrénu a iných doskových izolácií. Šírka pásu by mala byť 100 mm a hrúbka by mala byť približne 10 mm, rovnaké požiadavky platia aj pri kladení lepenky z minerálnej vlny. Také prvky sú navrhnuté tak, aby zabránili vzniku teplotných trhlín na okrajoch podlahy a drasticky obmedzili prenos tepla cez povrch stien cez základ..

Potom príde rad na kladenie rúrok a ich upevnenie. Na tepelnoizolačnú vrstvu je často umiestnená kovová sieťovina s rozstupom 50 alebo 100 mm, čo sa považuje za najpraktickejšie. Aby boli rúry pevne uchytené na tyčiach, musia byť upevnené; na tento účel sú perfektné plastové svorky aj oceľový drôt. Ak sa výrobca postaral o označenie na tepelnoizolačných podkladoch, presne podľa tohto označenia sa do spodnej časti podlahy zatlačia spojovacie prvky, ktoré potom začnú držať vloženú rúrku.

Ešte jednoduchšie je použiť polystyrénové dosky; ich upevnením môžete upnúť časti potrubia medzi výčnelky určené na tento účel.

Podlahové vykurovanie s betónovým podkladom vyžaduje naliatie poteru najmenej 30 mm nad úroveň rúrok. Pod dlaždice sa naleje 40 – 50 mm betónu, ale ak je na vrch položený laminát, linoleum, bude stačiť iba 15 – 20 mm. Bude však potrebné „koláč“ doplniť ešte jednou výstužnou sieťovinou, aby bola štruktúra ako celok stabilnejšia. Technológia betónového poteru umožňuje iba po spustení vykurovacieho systému pod tlakom, Pri práci je možné použiť iba cement kategórie nie nižšej ako M-300.

Betón by mal byť sušený najmenej 28 dní, dokonca aj za ideálnych podmienok; je neprijateľné tento proces umelo urýchľovať, pretože sa môžu objaviť praskliny. Až po úplnom vytvrdnutí má zmysel pristúpiť k konečnému dokončeniu..

Pri inštalácii teplej podlahy je tepelný ventil umiestnený v prepojke pred obehovým čerpadlom v diagrame. Tento ventil môže byť vyrobený podľa dvojcestného alebo trojcestného systému; v obidvoch prípadoch otvorenie spustí miešanie chladiacej kvapaliny, čím sa zahrievanie zvýši.

Na drevenej podlahe

Až donedávna sa verilo, že inštalácia teplej podlahy na drevenú základňu vôbec nedáva zmysel, pretože samotné drevo má dostatočnú úroveň tepelnej izolácie. O použití betónových poterov sa nehovorí, používa sa úprava spôsobu podlahy. Potrubia sú umiestnené priamo na vrchole guľatiny alebo dolných dosiek v špeciálne pripravených kanáloch; tieto kanály zbierajú a prenášajú teplo ďalej vďaka prítomnosti špeciálnych dosiek s predĺženými vybraniami pre potrubia.

Dosky spolu s prídržnými časťami potrubia zvyšujú tuhosť celého systému, čo znamená, že nie je potrebné používať substrát..

Na to by sa nemalo zabúdať Riešenia rozpočtovej triedy znamenajú výmenu dosiek za hliníkovú fóliu s hrúbkou 0,02 cm. Keď je napriek tomu potreba použiť substrát – napríklad ak sa kladie keramická dlažba, linoleum, mali by sa použiť sadrové vlákna alebo dosky DSP. Ako tepelná izolácia tieto materiály prakticky nemajú žiadnu hodnotu, ich úloha je čisto mechanická..

Rozdiel pri kladení teplej podlahy na drevenú podvrstvu je tiež spôsobený individuálnym spôsobom prípravy kanálov.

Sú dve a každý majiteľ domu si musí vybrať, čo mu najviac vyhovuje. Ak sú teda v spodnej časti drevené guľatiny, môžete si kúpiť drevotrieskové bloky, ktorých otvory sú vyrobené frézovaním. Vzdialenosti kanálov sú určené pre prísne špecifikovanú úroveň tepelnej vodivosti celej konštrukcie. Za výhodu hotovej súpravy možno považovať to, že okamžite budete mať kompletnú sadu komponentov pre vysokokvalitnú a rýchlu inštaláciu..

Vážnou nevýhodou modulov na výrobu podláh je však ich cena, ktorá je v mnohých prípadoch porovnateľná s rovnakým objemom prírodného rámu z guľatiny. Mnohí chcú ušetriť peniaze a používajú regálové konštrukcie; lamely sú vyrobené z hobľovaných hranovaných dosiek alebo preglejky odolnej voči vlhkosti. Niekedy sa na ich výrobu používajú rovnaké dva typy stavebných dosiek, ktoré boli diskutované vyššie (hrúbka je striktne od 2,1 do 2,8 cm).

Vzdialenosť medzi jednotlivými lamelami sa najčastejšie udržuje rovnaká ako hrúbka každého z nich, aby sa potrubie zmestilo a netrpelo vplyvom zmeny veľkosti stromu. Pokiaľ ide o šírku koordinačnej koľajnice, mala by sa rovnať konštrukčnej medzere medzi rúrkami..

Nakoniec sa porozprávajme o ďalšom relatívne novom, ale stále obľúbenejšom spôsobe izolácie drevenej podlahy. Vezmú hranovú dosku a vyberú ju na jednu stranu ¼ s rozmermi drážky. Ďalej, najmenej 70 mm od roviny steny, pomocou metódy frézovania vytvorte súvislý pás s rovnakou hĺbkou (to pomôže priviesť rúry do ďalších radov).

Na prácu sa používa doska, ktorá je hrubšia ako veľkosť vzorky, ale na šírku sa presne zhoduje s krokmi kladenia. Upevnenie na základňu (nosník, guľatina) bude opatrené samoreznými skrutkami, podklad nie je vytvorený vôbec. Všetko sa zdá byť jednoduché a praktické, ale budete musieť dôkladne preskúmať všetky nosné konštrukcie a dokonca ich niektoré rozobrať a vyriešiť. Slabo izolované spodné poschodia sú po spodnej línii zabalené tyčami a položené s tepelne ochrannými doskami. Je pokrytý polyetylénom o 0,2 mm a na stenu po obvode by malo byť uložených 50 mm tlmiča..

V tomto prípade je potrubie najčastejšie kladené podľa „hadieho“ systému, potrubie je výhodne zvlnené s vonkajšou veľkosťou 1,6 alebo 1,7 cm. Tam, kde sa budú vykurovacie okruhy otáčať, je vhodné zaobliť okraje lamely. Drážky sú položené hliníkovou fóliou s hrúbkou najmenej 0,05 mm.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že pre väčšiu účinnosť je potrebné obklopiť samotné potrubia týmto materiálom..

Podlahový poter

Poter nad vodou vyhrievanou podlahou je potrebné naplniť v špeciálnom poradí a pomocou zmesi bežnej cementovej malty s prísadami, ktoré zvyšujú prestup tepla. Minimálna hrúbka výrobku je 30 mm, čo samo osebe umožňuje urobiť povlak stabilným, pokojne znášajúcim mechanické napätie. Vylúčenie pásov tepla a chladu závisí aj od hrúbky uťahovacej vrstvy..

Celý ten čas, kým poter po naliatí nedosiahne požadovanú pevnosť, je neprijateľné zapnúť podlahové kúrenie. Preto je potrebné ich prácu vopred vyskúšať a je lepšie vykonať generálnu opravu samotnej podlahy v teplom období roka, keď sú zaručene vylúčené mrazy a chladné zimy. Samotný proces nalievania sa odporúča vykonávať pozdĺž majákov, najmä keď konečná úprava podlahy vyžaduje extrémne plochú, úhľadnú hrubovaciu časť. Tepelná izolácia po obvode je vždy vyššia, ako sa zvýši hotová podlaha, a potom, čo sa poter konečne vytvrdne, sa prebytočný materiál odreže obyčajným ostrým nožom.

Do zmršťovacej hmoty nikdy nedávajte hliníkovú fóliu a materiály na nej založené., pretože neprejdú ani tri mesiace, pretože z toho všetkého sa stane prach a tepelná ochrana sa zníži na nulu.

Namiesto poteru môžete použiť samonivelačnú podlahu, ale majte na pamäti, že polymérna výplň môže odstrániť iba malé výškové rozdiely. Ak je hrubý podklad nerovný, budete musieť použiť klasickú zmes cementu a piesku s potrebnými prísadami. Za výhodu samonivelačných podláh sa považuje veľmi malá hrúbka (nie viac ako 35 mm), schopnosť odolávať pôsobivému mechanickému zaťaženiu, ľahkosť samotného materiálu a jeho vizuálna rozmanitosť. Ako rozdeľovač tlaku sa plniaca vrstva ukázala ako veľmi dobrá a jej tepelná vodivosť je oveľa lepšia ako dokonca u upravenej malty.

Existuje však aj niekoľko nevýhod: potrubia budete musieť naplniť veľmi veľkým množstvom zmesi (nie tak lacné) a v niekoľkých krokoch.

Ak sa to urobí naraz, povlak môže rýchlo prasknúť..

K čomu je lepšie sa pripojiť?

Kotly a kolektory sme už zistili, teraz zvážime samotné vykurovacie telesá. V súkromných domoch je vhodnejšie použiť metódu suchého spojenia, keď sa používajú tepelné rozvodné dosky. V praxi sa už mnoho rokov ukazujú ako vynikajúca alternatíva k tradičnému betónovému poteru, ale majú nižšiu hmotnosť a lepší prenos tepla, čo spotrebiteľ presne potrebuje. Dôležitou výhodou je, že minimálna rozteč inštalácie potrubia pri použití dosiek od 150 mm sa zníži na 125 mm, čo znamená, dokonca aj vo veľmi chladných oblastiach bude podlaha pohodlná.

Pri samoinštalácii nebudete musieť upravovať výstužnú sieť a pripevňovať k nim potrubie, čo je v tomto prípade úplne zbytočný postup. Veľkým plusom je, že bezprostredne po inštalácii dokončovacej podlahovej krytiny bude možné okamžite zapnúť systém podlahového vykurovania. Dosky sa zahrievajú veľmi rýchlo, zatiaľ čo betón má kvôli svojej významnej hmotnosti stále pomerne veľkú tepelnú zotrvačnosť. Kovové výmenníky tepla absorbujú trikrát menšiu výšku miestnosti ako dokonca najľahšie betónové potery.

Mali by ste však poznať aj nevýhody kovových tepelných rozvodných dosiek: nielenže sa rýchlo zohrejú, ale ešte rýchlejšie stratia teplo, keď je kotol zastavený. A náklady sú nakoniec vyššie ako pri použití tradičnej malty. Do určitej miery je táto ťažkosť odstránená tým, že si dosky vyrobíte sami, ale upozorňujeme, že budete musieť použiť špeciálny stroj.

Tipy na výber

Sada podlahového vykurovania na parkety a laminát musí byť položená na polystyrénové dosky, medzi nimi a vrchným náterom nie je potrebná medzivrstva. Ak je na vrchu dlaždica alebo linoleum, základ je vytvorený z náterov z drevotriesky alebo sadry. Keď sa vrátime k polystyrénovým štruktúram, mali by sme zdôrazniť jeho výhody vo vidieckych a vidieckych domoch s nie príliš vysokými stropmi. V prípade, že chcete dosiahnuť maximálnu šetrnosť k životnému prostrediu, musíte položiť vodnú podlahu na moduly alebo koľajnice.

Šírka dosky (modulu) by mala byť buď 13, 18 alebo 28 cm. Do projektu zahrňte hrúbku najmenej 2,2 cm a interval od jednej dosky k druhej je 2 cm.

Modulové paluby sú hrubšie ako lamelové a mali by sa používať predovšetkým v prízemí.

V rámovom dome môžete položiť teplú podlahu akýmkoľvek spôsobom, krok je však obmedzený na 150 mm kúpiť viac fajok. Je celkom možné vypočítať výkon podľa približných hodnôt- ak je budova dôkladne izolovaná a sú nainštalované okná s dvojitým zasklením, malo by to byť asi 40 W na 1 m2. m. Ak je dom relatívne starou budovou a neexistuje prakticky žiadna tepelná izolácia, je tento údaj zvyčajne 70 alebo 80 W..

Veľmi zle opotrebované a dlhodobo neopravované budovy majú tepelné straty viac ako 100 W na 1 m². m a je potrebné ich kompenzovať vykurovacími prostriedkami. Ale situácia je ešte horšia v nových chatkách bez izolácie stien a s panoramatickými oknami – tepelné straty môžu byť 0,3 kW na štvorec.

Je celkom možné vybaviť vodou vyhrievanú podlahu na balkóne a odborníci v tomto prípade odporúčajú používať systém “Had”, poskytuje najrovnomernejšie vykurovanie. Vzhľadom na intenzívne tepelné straty nesmie byť medzera medzi rúrkami väčšia ako 100 mm, inak bude povlak studený. A dosky z izolačného materiálu, naopak, je vhodné použiť hrubšie, aby spoľahlivejšie šetrili vzácnu energiu.

Pri výbere distribútora (kolektora) stojí za to uprednostniť rovnakú spoločnosť, ktorá vyrábala snímač teploty, potom určite nebudú žiadne problémy s kompatibilitou komponentov navzájom. V ideálnom prípade by všetky komponenty mali mať rovnakú značku..

Pokiaľ ide o chladiacu kvapalinu, systém podlahového vykurovania môže používať rovnaké látky ako radiátory. Až tretina všetkých teplých podláh je naplnená nemrznúcou zmesou (zmesi propylénglykolu a etylénglykolu). K výberu technickej kvapaliny pristupujte čo najopatrnejšie a venujte pozornosť kompletnému zoznamu jeho zložiek, základných fyzikálnych vlastností. Na čerpanie nemrznúcej zmesi musí byť celkový výkon čerpadla o 1/10 vyšší ako pri použití vody a tlak vytvorený v systéme sa spravidla zvyšuje o 60%. V tomto prípade bude potrebné zväčšiť buď priemer obvodov, alebo ich celkovú dĺžku, pričom sa zohľadní znížený prenos tepla nemrznúcich kvapalín..

Výhodou pri použití nemrznúcej zmesi je, že výmena chladiacej kvapaliny môže nastať 3 – 5 krát menej často ako pri nalievaní vody do potrubí. Jeho kvalitu môžete zlepšiť destiláciou a pridaním zmäkčovadiel..

Nalievanie automobilovej nemrznúcej zmesi do vykurovacieho okruhu je kategoricky neprijateľné, na to sú určené iba špeciálne vybrané zmesi.!

Výrobcovia

Medzi výrobcami podlahového vykurovania patrí spoločná rusko-talianska spoločnosť Valtec už dlho priťahuje pozornosť spotrebiteľov a získal množstvo priaznivých hodnotení. Sortiment koncernu zahŕňa napríklad rúry tejto kategórie Pex-Evoh s priemerom 1,6 alebo 2,0 cm Na ich pripojenie sú do dodávacej sady pridané mosadzné tvarovky. Potrebnú ochranu pred prienikom kyslíka zvonku poskytuje polyvinyletylénový povlak.

Rehau – spoločnosť je nemenej slávna, zaslúžene spojená s tradičnou nemeckou kvalitou. Inžinieri spoločnosti majú tajomstvo, ako vyrobiť najflexibilnejšie rúry. Môžete ich ohnúť v pomerne širokom rozsahu, bez strachu, že niečo poškodíte alebo vyvoláte únik. Veľká pozornosť bola venovaná štruktúre vnútorných stien – teraz vôbec nehromažďujú znečistenie, čo umožňuje znížiť požiadavky na prípravu vody naliatej do teplých podláh.

Recenzie

Všeobecné recenzie o podlahách ohrievaných vodou sú dosť priaznivé. Dokonca aj tí, ktorí sa pôvodne domnievajú, že je to len zbytočné vyhadzovanie peňazí, keď vyskúšali výhody takýchto produktov v praxi, dramaticky zmenili názor. Vlastnosti rozloženia tepla systému podlahového vykurovania sú vysoko hodnotené, obzvlášť často sú pozitívne hodnotenia spojené s používaním podlahového vykurovania v kúpeľniach..

Vystužené plastové rúrky, súdiac podľa recenzií, môžu vydržať najmenej 10 rokov bez jedinej sťažnosti. Upozorňujeme, že vo veľkých miestnostiach s minimom nábytku skúsení ľudia často odporúčajú vykurovanie iba stred, aby nebol príliš dusný.

Tiež sa neodporúča používať podlahy vyhrievané vodou v toaletách a kuchyniach, inak sa môžu pachy charakteristické pre tieto miestnosti zvýšiť. Je lepšie dbať na to, aby existovala účinná tepelná izolácia.

Ale systémy so snímačmi a vysokokvalitnými termostatmi sú vždy hodnotené vyššie ako obvykle, čo je uznávané ako najpohodlnejšie a najpraktickejšie použitie..

Úspešné príklady a možnosti

Podlahu vyhrievanú vodou môžete použiť takmer kdekoľvek; táto metóda vykurovania nemá žiadne špeciálne obmedzenia. Teraz presne viete, ako si vybrať príslušenstvo, ako ho položiť a pripojiť, ako vypočítať požadovaný výkon. Teraz sa pozrime na niektoré z jeho najúspešnejších predstavení..

Takto profesionáli pracujú na nalievaní vykurovacieho systému betónovým poterom (jeden roh, vzdialený od vchodu, je už naliaty, práca prebieha proti smeru hodinových ručičiek).

A tu, jednoducho a elegantne, prebieha inštalácia teplej podlahy v rámovom dome.

Vynikajúci moderný kolektor na dodávku vody do vykurovacieho systému.

Informácie o tom, ako vytvoriť podlahu vyhrievanú vodou vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu.

Poschodie

Tepelne izolovaná podlaha: jemnosti podľa výberu

Ohrev podlahy vodou sa zásadne líši od elektrického vykurovania, obe metódy majú svoje silné a slabé stránky. Aby bola podlaha vyhrievaná vodou čo najefektívnejšia, musíte nielen nainštalovať všetky jej súčasti v určitom poradí, ale aj správne nakonfigurovať systém, vybrať dobrý kotol..

Dokonca aj podlahový poter a hydroizolácia sú nevyhnutné pre správnu funkciu takéhoto systému..

Zvláštnosti

V drvivej väčšine prípadov je podlahové vykurovanie výhodnejšie pre majiteľov súkromných bytov, ale nie pre majiteľov bytov. Funguje to dobre, keď potrebujete zahriať celé obydlie ako celok, ale ak potrebujete zahriať podlahu iba v samostatnej miestnosti, je správnejšie použiť elektrickú energiu. Je jednoduchšie položiť kábel na malý priestor (do 20 metrov štvorcových), ako tam inštalovať potrubia a doplniť ich potrebným ovládacím zariadením.

Je neprijateľné ohrievať podlahu dodávkou vody zo systému ústredného kúrenia., aby batérie susedov neboli studené. Aj keď systém vybavíte zapojením do samostatného vykurovacieho okruhu, budete to musieť skoordinovať s kontrolou budovy. V porovnaní s použitím radiátorových vykurovacích prostriedkov vám podlahové vykurovanie umožňuje rovnomerné vykurovanie domu, distribúcia teploty vzduchu je fyziologicky pohodlná.

V oboch vykurovacích systémoch je vzduch okolo ohrievača primárne ohrievaný. Pretože sú radiátory miestnymi zdrojmi tepla, maximálna teplota sa dosahuje v ich blízkosti, v blízkosti okien a na samotných stropoch. Tam je od 25 do 40 stupňov, a to je potrebná podmienka, aby priemerné vykurovanie v miestnosti bolo 20 stupňov.

Obrysy podlahového vykurovania sú rovnomerne rozložené vo všetkých častiach miestnosti, ktoré je možné a potrebné vykurovať, takže jeho použitie je oveľa ekonomickejšie. Znížením teploty chladiacej kvapaliny len o 1 stupeň znižujú spotrebu tepelnej energie v priemere o 8%, vylúčené je lokálne prehriatie a únik tepla cez steny.

Radiátorové vykurovacie zariadenie neumožňuje použitie automatizácie, ktorá nastavuje rôzne teploty v jednotlivých miestnostiach, najmä v ich častiach. Použitie teplej podlahy vám však umožňuje nastaviť vlastné prevádzkové parametre pre každý okruh. Životnosť vodou vyhrievaných podláh (presnejšie polymérových a kovových polymérových rúrok položených v ich základni) je viac ako pol storočia..

Medzi dôvody, prečo môže vodné podlahové vykurovanie zlyhať, patrí negramotná inštalácia, v tomto zmysle je oveľa náročnejší ako ostatné prevedenia.

Nakoniec, vzhľadom na dlhú dĺžku potrubia a jeho niekedy veľmi zložitý tvar, budú určite použité aj servá..

Výhody a nevýhody

Nepochybnými výhodami podlahy ohrievanej vodou nie je len rovnomernosť ohrevu vzduchu, ale tiež:

 • Ekologická čistota;
 • Nedostatok hluku;
 • Udržiavanie dobrej mikroklímy;
 • Udržiavanie racionálneho, fyziologicky podloženého obsahu vlhkosti;
 • Odstránenie hromadenia prachu a nečistôt v byte;
 • Nie sú potrebné objemné diely a prvky.

Nemožno však nespomenúť nevýhody podláh ohrievaných vodou. Je dosť ťažké ich namontovať, spotrebný materiál stojí veľa peňazí, ktoré bude potrebné ihneď investovať. Buď budete musieť nainštalovať kondenzačný kotol, alebo použiť miešaciu jednotku, ktorá zníži teplotu chladiacej kvapaliny. Všimnite si toho, že technológia šla v posledných desaťročiach ďaleko dopredu a vodné podlahové vykurovanie nie je absolútne citlivé na vodné kladivá, korozívne procesy. Výrazne menšia pravdepodobnosť úniku.

Ale napriek tomu dobre funguje iba taký dizajn, ktorý je vybraný, nainštalovaný a nakonfigurovaný v úplnom súlade so základnými princípmi vykurovacej technológie. Niekedy sú potrebné veľmi zložité výpočty, najmä ak sú obrysy zložitého tvaru a majú veľa závitov. V takýchto prípadoch by teda mali odborníci navrhnúť a vytvoriť systém na vysokej úrovni, zatiaľ čo elektrický kábel môžete položiť sami..

Teplé vodné podlahy nezvyšujú vlhkosť v miestnosti, ale ak sa miestnosť už vyznačuje nízkou vlhkosťou, dlhodobé vykurovanie môže vysušiť vzduch. V kúpeľni to nie je podstatné, je to dokonca do istej miery výhoda, ale v ostatných miestnostiach je potrebné častejšie vetrať, dávať izbové rastliny, akváriá alebo používať zvlhčovače vzduchu. zapamätaj si to podlahové kúrenie je zlé pre nábytok z prírodného dreva a hudobné nástroje. Tam, kde budú takéto objekty stáť, nie je miesto pre vykurovacie okruhy! Okrem toho by ste nemali vŕtať podlahu, v ktorej sú skryté potrubia s vodou; ako poslednú možnosť skontrolujte každú akciu s rozložením komunikácií.

Absenciu elektromagnetického žiarenia možno tiež považovať za výhodu ohrevu vody. Malo by sa však pamätať na to, že elektromagnetické polia vznikajú počas prevádzky riadiacej automatizácie, čerpadiel a niektorých ďalších komponentov systému..

Vždy sa pýtajte, či tieto zariadenia spĺňajú základné bezpečnostné požiadavky a štandardy, či majú potrebné certifikáty a licencie..

Proces inštalácie, aj keď sa používa relatívne jednoduchý polosuchý poter alebo panely, je pomerne namáhavý a časovo náročný. Najmenšia chyba počas inštalácie môže mať za následok vážne negatívne dôsledky, prielomy, preto by sa s ňou malo zaobchádzať opatrne. Nie všetky podlahy sú schopné odolať zaťaženiu spôsobenému vodou vyhrievanou podlahou, a to je ďalší dôvod, prečo nie je vždy múdre používať ho v byte..

Názory

Vo väčšine prípadov je prívod vody do teplej podlahy regulovaný automaticky, termostat kontroluje súlad s požadovanými parametrami. Existujú však systémy, v ktorých nie je k dispozícii: potom sa používajú kotly, ktoré obmedzujú ohrev vody na určitú teplotu. Ak vývojári vykurovacích zariadení neposkytli takýto režim, budete musieť použiť trojcestný ventil, ktorému termostat dáva príkazy.

Rozlišovanie medzi vodou tepelne izolovanými podlahami sa vykonáva aj podľa typu výkonu. Betónový poter vyžaduje starostlivé výpočty, ktoré zohľadňujú tepelnú rozťažnosť; poter je navrhnutý tak, aby udržal teplo v miestnosti a neumožňuje mu prejsť cez stropy. Potom použijú tlmičovú pásku, oceľovú sieť a na ňu sa naleje iba betón..

Plochý pohľad na vodnú podlahu nevyžaduje poter, na pokládku podlahy sa predbežne používajú hliníkové platne, ako aj lepenka alebo vrstva polyetylénovej peny. Kúrenie tohto typu sa odporúča tam, kde je nízka výška priestorov alebo ak sú podlahy (základy) úprimne povedané slabé. Špecifickou črtou je potreba vystuženej tepelnej izolácie, pokrytej rohožami na báze polystyrénu. Do týchto rohoží sú vložené hliníkové doskové konštrukcie, ktoré slúžia ako opora pre jednotlivé kontúry teplej podlahy. Dokončuje kryt tváre.

V mnohých panelových budovách je podlaha s teplou vodou organizovaná pomocou drevených častí – modulov alebo lamiel. Moduly alebo drevotrieskové dosky sú spočiatku vybavené kanálmi, do ktorých sú položené rúry. Panely sú k hrubej základni pripevnené samoreznými skrutkami, medzi ktorými je medzera 20 mm. Dosky nie sú umiestnené blízko seba, medzery slúžia na stohovanie hliníkových blokov, a kartón alebo polyetylén pomáhajú predchádzať kontaktu medzi panelom a teplovodivou doskou.

Rúry sú nainštalované, potom je umiestnená vybraná podlaha a tu práca končí.

Výber konkrétnej možnosti nie je taký ľahký, ako sa zdá, a pri každej z nich je potrebné vziať do úvahy množstvo funkcií. V drevenom a panelovom dome je neprijateľné použiť betónový poter, budete musieť použiť podlahovú podlahu. Nevýhodou tohto riešenia je nízka tepelná zotrvačnosť, palubovka sa rýchlo ochladzuje. Polystyrénová vodná podlaha s kapacitou až 0,0045 kW na 1 m2. m, môže účinne dopĺňať hlavný vykurovací systém, ale sotva je vhodný ako hlavný spôsob vykurovania.

Nepochybnou výhodou konkrétnej variácie (kde ju možno použiť) je možnosť použiť všetky existujúce typy predných krytín, pričom technológia nemá žiadne obmedzenia. Je pravda, že nie každý je pripravený čakať 48 hodín, kým poter vyschne. Všeobecným záverom je, že až po starostlivej analýze vlastností konkrétneho obydlia, vašich potrieb a finančných možností a za iných okolností si môžete vybrať správny typ podlahy ohrievanej vodou..

Vždy to majte na pamäti je takmer nemožné rozobrať a znova zostaviť štruktúru, preto by ste mali komponenty veľmi starostlivo vyberať, venovať im väčšiu pozornosť.

Okrem čisto mechanických komponentov má jeho automatizácia pri prevádzke teplej podlahy veľký praktický význam. Mechanické zariadenia sú považované za spoľahlivejšie a jednoduchšie, ale sú stále menej časté. Jednoducho preto, že manuálne nastavovanie a nutnosť neustáleho monitorovania chodu zariadenia nie sú medzi ľuďmi príliš obľúbené. Ak často odchádzate na dlhší čas alebo sa jednoducho nechcete cítiť nepríjemne v dome počas náhlych zmien teplôt vonku počas dňa alebo cez noc, použite automatické ovládanie.

Dizajn sa môže úplne líšiť: niektoré modely zhromažďujú informácie o aktuálnom počasí a podľa toho menia prevádzkový režim, iné sa riadia údajmi zo snímačov teploty vzduchu alebo podlahy. Najpokročilejšou (ale aj najdrahšou) možnosťou je programovateľné zariadenie..

S jeho pomocou môžete flexibilne nastaviť činnosť podlahového vykurovania a v čase vášho denného návratu sa poriadne zahreje, pričom všetok zvyšok času ušetrí horúcu vodu čo najviac..

Princíp činnosti

Vodné podlahové vykurovanie sa považuje za pomerne ťažké vykonávať, ale ukazuje sa, že je jednoduchšie ho používať po dokončení inštalácie ako elektrické. Technicky sú tieto výhody dosiahnuté cirkuláciou teplej kvapaliny pod dekoratívnou vrstvou podlahy. Môže to byť nielen voda, ale aj etylénglykol, nemrznúca zmes a niektoré ďalšie možnosti. Majiteľ domu si chladivo vyberá sám, pričom sa zameriava na svoje potreby a možnosti konkrétnych potrubí. Napriek tomu, tradične sa používa voda, vďaka svojej širokej dostupnosti a jednoduchému doplneniu v prípade potreby.

Celková dĺžka rúrok, ktoré tvoria vodnú podlahu, je vždy desiatky metrov. Prirodzená cirkulácia chladiacej kvapaliny preto nestačí na rovnomerné a kvalitné vykurovanie v celej oblasti. Aby bola chladiaca kvapalina dostatočne horúca, ohrieva sa buď pomocou elektrického kotla, alebo sa odoberá zo systému ústredného kúrenia. Druhá možnosť je z technického hľadiska náročná, môže byť veľmi nebezpečná, ak je zle vykonaná a vyžaduje početné schválenia..

V mnohých prípadoch dohľad nad bývaním úplne zakazuje pripojenie k ústrednému kúreniu, a preto vo všetkých bytoch nie je možné inštalovať vodou tepelne izolovanú podlahu.

Ale nech je to akokoľvek, prichádzajúca voda je príliš horúca: bežné izbové radiátory sú účinné iba pri teplote chladiacej kvapaliny 65 – 95 stupňov. Podlahové vykurovanie vyžaduje oveľa menej zahrievanú kvapalinu, pretože vonkajší povrch podlahy by nemal byť zahrievaný nad 30 stupňov. Výnimky sú len pre kúpeľňu a oblasti priamo nad potrubím a rozdiel v týchto prípadoch je maximálne 3 – 5 stupňov.

Aby ste urobili všetko správne, budete musieť nainštalovať miešaciu jednotku, v ktorej sa čerstvo zahriata voda zriedi vodou, ktorá už prešla obvodom. Z tohto uzla prechádza chladiaca kvapalina späť do potrubí a ohrieva povrch podlahy, pričom sa pohybuje pozdĺž nich, už na bezpečné hodnoty..

Pri výbere komponentov by ste mali uprednostniť kondenzačné ohrievače. Vyvíjajú relatívne nízku teplotu, presne takú, aká je potrebná pre normálnu prevádzku teplej podlahy. Špičkový systém obsahuje okrem uvedených zariadení aj automatické ovládanie alebo meteorologické senzory, prostriedky na odvetranie prebytočného vzduchu z potrubí a niektorých ďalších častí..

Výška „koláča“ vodnej podlahy je určená predovšetkým typom poteru; predovšetkým pri použití betónových konštrukcií.

Budete tiež musieť vziať do úvahy hrúbku tepelnej ochrany, už viete, ako ju vypočítať. Kvalitné podlahové vykurovanie je bez rozdeľovača nemysliteľné a veľmi dôležitá je aj montážna výška tohto zariadenia. Rozvodná skriňa je zvyčajne umiestnená na úrovni podlahovej krytiny, aby sa minimalizovali výškové rozdiely a súvisiace nežiaduce udalosti.. Neinštalujte rozdeľovač pod potrubia, do ktorých dodáva vodu., ak je len príležitosť sa tomu vyhnúť – využite to.

Ale ani ten najlepší kolektor, inštalovaný podľa všetkých pravidiel, nepomôže zahriať domácnosť, ak sa nedodrží odporúčaný krok inštalácie potrubia. Je vybraný predovšetkým s prihliadnutím na priemer potrubia; ak sa zvitky veľkých rúr spoja príliš blízko, dôjde k prehriatiu a nadmerné odstraňovanie tenkých štruktúr povedie k vzniku takzvaných tepelných dutín.

V bytovom dome je voda tepelne izolovaná podlaha takmer nepoužiteľná kvôli samotnému princípu jeho fungovania – pretože nie je možné odoberať horúcu vodu z vykurovacích okruhov a systémov zásobovania teplou vodou.

Termoregulácia

Hoci je teplota vody v teplej podlahe obmedzená kolektorom, musí „vedieť“, ako ju obmedziť, kedy znížiť a kedy je možné vykurovanie zvýšiť. Túto funkciu preberá termostat (v katalógoch internetových obchodov a brožúrach výrobcov sa pre jednoduchosť nazýva termostat). Po inštalácii sú termostaty okamžite pripojené k zariadeniam, ktoré merajú ohrev podlahovej krytiny (alebo vzduchu v miestnosti) a chladiacej kvapaliny.

Indikátory, ktoré sú vybavené ktorýmkoľvek z existujúcich panelov, zobrazujú informácie o aktuálnom vykurovaní. Mikrokontrolér umiestnený vo vnútri termostatu neustále pracuje s údajmi zo senzorov, na základe ktorých je organizované automatické ovládanie teploty chladiacej kvapaliny. V jednoduchších systémoch sa používa mechanický spôsob koordinácie, ale stále automatizácia je považovaná za najpraktickejšiu a najpohodlnejšiu možnosť.

Ak nikto nie je doma, dokáže sa prispôsobiť zmenám počasia a spotrebuje presne toľko vody, koľko je potrebné na optimálne vykurovanie. Keď sú všetky vstupy zostavy rozdeľovača vybavené samostatnými termostatmi, stále stojí za to nainštalovať podlahový regulátor ako celok, pretože prísne nastavenie teploty zvyšuje pohodlie v dome..

Ak je napriek tomu v bytovom dome nainštalovaná teplá podlaha, nie je možné regulovať jej teplotu tak, aby radiátory na všetkých poschodiach budovy fungovali stabilne..

Riešením môže byť vybavenie autonómneho vykurovacieho okruhu, ktorý nie je spojený s ústredným kúrením obydlia. Potom však budete musieť starostlivo premyslieť spotrebu plynu alebo elektriny pre kotol, zistiť, či bude možné zabezpečiť ich potrebnú dodávku prostredníctvom existujúcej komunikácie..

Potrubie

Po zistení podrobností o tom, ako je organizovaná termoregulácia podlahy ohrievanej vodou, je načase zaoberať sa ďalším bodom – potrubím, ktoré dodá ohriatu chladiacu kvapalinu na správne miesta. Pri podlahovom vykurovaní je možné použiť konštrukcie z kovového plastu, polyetylénu, nehrdzavejúcej ocele, polypropylénu a medi. Každý z týchto typov prívodu vody funguje dobre v poteroch aj pri použití podláh.

Pre vašu informáciu: všetky polia musia byť položené bez akýchkoľvek spojení, a keď jedna z nich neumožňuje uzavrieť určitú oblasť, štruktúra je rozdelená na niekoľko obrysov. Nezabudnite pripojiť každý z týchto obvodov k samostatnému vstupu hrebeňa.

Pri výbere polyetylénových výrobkov sa uistite, že majú potrebnú výstužnú vrstvu.

Okrem materiálu sa určite berie do úvahy aj priemer potrubia: zmenšením šírky potrubia je možné skrátiť jeho jeden segment, ale neodporúča sa používať veľmi dlhé obvody. Ide o to, že to nielen zvyšuje náklady na nákup komponentov, ale aj o nezmyselné hromadenie veľkého množstva vody. Ak je toho v okruhu príliš veľa, kúrenie sa stane inertným a nemôže pružne reagovať na zmeny podmienok prostredia. Preto typické zloženie teplej podlahy zahŕňa iba rúry s priemerom najmenej 1,6 a nie viac ako 2 cm.

Nesmieme zabúdať, aký druh podlahovej krytiny bude položený na vrch vykurovacej inštalácie. Medené systémy sú dosť drahé a odporúčajú sa iba pre podlahy s vysokým účinkom úspory tepla. Vždy si prečítajte návod na použitie a sprievodné dokumenty. Malo by tam byť jasne uvedené, že konkrétna rúra je určená špeciálne na vytváranie teplých podláh..

Polypropylén je o niečo horší ako kov-plast, jeho polomer ohybu je najmenej 8-násobok priemeru rúry. To znamená, že výberom dizajnu s kalibrom 2 cm nebude možné priblížiť zákruty o viac ako 320 mm..

Zosieťovaný polyetylén nemá takú nevýhodu, ale musí byť upevnený čo najtesnejšie, inak sa zostava narovná a nebude schopná plne vykonávať svoje úlohy.

Výpočet a návrh systému

Jednoduchý výber materiálu však nie vždy prinesie dobrý výsledok, a dokonca ani zohľadnenie vlastností vrchného laku na konečný úspech nestačí. Veľký význam má presný výpočet a vypracovanie kompetentného projektu podlahového vykurovania. Pretože je nepravdepodobné, že máte potrebné skúsenosti, je lepšie neriskovať, ale ihneď sa obrátiť na odborníkov. Zhromažďujte a poskytujte návrhárom údaje o:

 • Priemer potrubia a materiál, z ktorého bude vyrobený;
 • Špičkový výkon kotla;
 • Vlastnosti tepelnej ochrany (hrúbka, materiál, počet vrstiev);
 • Celková a vyhrievaná plocha miestnosti;
 • Materiály stien, podláh, ich hrúbka, úroveň tepelnej izolácie, geometria.

Špeciálny počítačový program pomôže vypočítať parametre, ktoré bude mať vodná podlaha. Koeficient tepelných strát vo väčšine prípadov nie je menší ako 40 a nie viac ako 300 W na 1 m2. m. Ak je údaj bližšie k maximálnej hodnote, nemali by ste na potrubí šetriť – priblížte jeho potrubia k sebe 150 mm, alebo ešte lepšie znížte túto vzdialenosť. Je to iná vec, ak má miestnosť hrubé a dôkladne izolované ploty, ak sú nainštalované spoľahlivé okná bez jedinej medzery. Potom neváhajte rozšíriť krok inštalácie na 0,3 m, v miestnosti bude po uvedení teplej podlahy do prevádzky stále celkom pohodlné a teplé..

Návrhu projektu teplej podlahy musí predchádzať návrhový projekt.. Alebo sa aspoň zamyslite nad tým, kde bude nainštalovaný ťažký nábytok a vodovodné armatúry. Maximálna dĺžka spojitých potrubných obvodov nemôže ohriať viac ako 40 m². m, inak sa tepelné zaťaženie ukáže ako nadmerné a žiadna prevencia nepomôže zabrániť praskaniu poteru alebo panelov.

Výber zberateľa

Pri výbere kolektora sa zamerajte na oblasť, ktorú bude potrebné ohriať chladiacou kvapalinou, ale vezmite do úvahy tlak vyvinutý v systéme. Miešacia jednotka je najčastejšie vyrobená z mosadze; len príležitostne je nehrdzavejúca oceľ a plast (vopred vytvrdený). Ak chcete kúpiť najspoľahlivejší a najstabilnejší produkt, skontrolujte, či bol použitý Mayevského žeriav, či nie je k dispozícii snímač, ktorý určuje množstvo chladiacej kvapaliny prechádzajúcej zariadením.

Okrem toho môže mať mixér v rôznych verziách termočlánky (meranie zahrievania kvapaliny), dýzy, ktoré vypúšťajú vzduch von, a ventily, ktoré menia prietok.

Prístroj obsahujúci prietokomer je vysokokvalitné kompletné zariadenie. Termostat však musí byť nainštalovaný aj v najlacnejších výrobkoch, inak máte úprimné manželstvo alebo dokonca falošný. Vďaka komplexu termoregulácie sa vodná podlaha ohrieva rovnako dobre, zabraňuje sa teplotným skokom, čo nielen robí dom pohodlnejším., ale tiež zvyšuje životnosť podlahy.

Rozdeľovače vyrobené v posledných rokoch môžu byť vybavené päťbodovým prietokomerom ICMA. Ak hľadáte lacnejší výrobok, mali by ste sa rozhodnúť pre výrobky so statickými ventilmi. Plastové riadiace jednotky fungujú dobre iba v miestnostiach s malou plochou, vo väčšej miestnosti sa nevyhnutne používajú kovové konštrukcie.

Pri kúpe centrálneho rozdeľovača stojí za výber súpravy pripravené na použitie.. Starostlivo skontrolujte, či existujú ventily pre každý požadovaný výstup, prívod aj spiatočku.. To je dôležité, aby ste mohli obvody navzájom odpojovať a spúšťať autonómne a nepracovať s celým systémom naraz. Vezmite prosím na vedomie, že potrubia je možné pripojiť k potrubiu buď pomocou armatúr kompresora, alebo pomocou spojovacích uzlov (kombinácia upínacieho krúžku, matíc a silných priechodiek).

Aký kotol je vhodný?

Rozvod a všetky predchádzajúce komponenty nie sú ani zďaleka všetko, čo bude potrebné vziať do úvahy. Ďalším krokom je nemenej dôležitý prvok vykurovacieho systému – kotol, bez ktorého nie je možné zabezpečiť stabilnú dodávku teplej vody. Na otázku, ktorý ohrievač je najlepší, nie je možné jednoznačne odpovedať, je potrebné vziať do úvahy príliš veľa parametrov.

Všetky jednokruhové zariadenia sú teda kategoricky neprijateľné, ak chcete dodávať teplú vodu nielen na teplú podlahu, ale aj na kohútik. Môžete si samozrejme kúpiť kotly, miešače špeciálnej vzorky a ďalšie technologické zariadenia, ale je jednoduchšie okamžite kúpiť dvojokruhový systém. Starostlivo vypočítajte požadovaný výkon a podľa toho sa rozhodnite pre zavesenú (až 35) alebo umiestnenú priamo na podlahu (do 120 kW) úpravu. Podľa názoru spotrebiteľov i špecialistov je optimálna verzia nástenná, pretože rekordná energetická kapacita v každodennom živote nie je zvlášť potrebná.

Tieto zariadenia sa jednoduchšie inštalujú a manipulácia s nimi je jednoduchšia..

Nepochybnou výhodou režijnej schémy je, že je v nej predvolene nainštalované čerpadlo, čo znamená, že ju nemusíte vyberať, míňať ďalšie finančné prostriedky a stratiť voľný priestor v miestnosti. Ak je v systéme aj kotol, je to takmer miniatúrna kotolňa schopná dodatočne dodávať chladiacu kvapalinu do radiátorov. Užitočná vec pre tých, ktorí sa nechcú alebo nemôžu obmedziť na podlahové vykurovanie.

Pokiaľ ide o zdroj energie použitý v kotle, je možné zvoliť akékoľvek palivo, ale jeho spaľovanie musí byť automatizované. Špecialisti v zásade inštalujú plynové alebo elektrické ohrievače. Pretože cena elektriny neustále rastie, je stále výhodnejšie používať plyn, ale systém, ktorý ho spaľuje, bude musieť byť inštalovaný v samostatnej miestnosti, kde bude vytvorené dokonalé vetranie.. Všetky práce musia byť zverené iba zástupcom plynárenskej služby, projektová dokumentácia je s ňou vopred koordinovaná.

V chatách sa dáva prednosť naftovým vozidlám. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá, nie sú na ne kladené žiadne špeciálne prevádzkové požiadavky. Budete však musieť neustále monitorovať stav kotla, aby fungoval normálne. Mimo mesta je dobrou alternatívou všetkých týchto možností pevné palivo, jeho spaľovanie vám umožní poskytnúť slušný výkon a normálnu účinnosť.

Bez ohľadu na typ kotla, ktorý si vyberiete, vyberte preň miesto, zistite, ktoré ďalšie komponenty bude potrebné použiť a ktoré budú nekompatibilné. Upozorňujeme, že akýkoľvek iný ohrievač než konvekcia, vyžaduje použitie zostavy rozdeľovača na zníženie teploty na prijateľné hodnoty.

Elektrické kotly s vykurovacími článkami sú zlé v tom, že vykurovacie články rýchlo zlyhávajú; do určitej miery je táto nevýhoda kompenzovaná primeranou cenou a sofistikovanými technológiami. Verzia elektródy má nižšiu tepelnú zotrvačnosť, ale môže byť použitá iba v kontakte s veľmi čistou vodou.

Pozor: keď sa systém spustí, je potrebné ihneď naplniť hotové kvapaliny špeciálnej vzorky alebo nezávisle pripravenej vody. Výhodou indukčných verzií je úspora miesta a jednoduchá inštalácia zariadenia, namontovať ho môže aj neprofesionál.

Kotly na tuhé palivá sú najmenej prijateľné, mali by byť zlikvidované, kedykoľvek je to možné.

Aj pri priestrannom zásobníku, kde je možné pelety skladovať vo veľkých objemoch a pri použití tepelného akumulátora, nemožno úplne vylúčiť cyklovanie. Ďalšie zariadenia niekoľkokrát komplikujú a predražujú prácu, navyše sa systém rozbieha veľmi pomaly.

Montáž

Práce na inštalácii teplej podlahy nezačínajú inštaláciou tepelnej izolácie. V prvom rade by ste sa mali uistiť, že hrubá základňa je dostatočne plochá a mala by mať maximálny výškový rozdiel 10 mm na 1 štvorcový meter. m) Výber materiálu, ktorý šetrí teplo, je určený počiatočnou izoláciou, prítomnosťou rôznych miestností nižšie. Vždy sa odporúča vytvoriť o niečo hrubšiu tepelnú ochrannú vrstvu, ako vyplýva z výpočtov, pretože vám umožňuje kompenzovať možné chyby. Nad bytmi, kanceláriami a vykurovanými kancelárskymi priestormi organizácií sa za dostatočnú vrstvu tepelnej izolácie považujú 2 – 3 cm.

V súkromných domoch, v prízemí bytového domu nad nevykurovanými suterénmi, bez ohľadu na región Ruskej federácie, musíte poskytnúť vrstvu tepelnej izolácie najmenej 5 cm. A ak žijete v najchladnejších oblastiach, vezmite si starostlivosť o tepelne úspornú základňu 0,1 – 0,15 m Hrubší tepelný štít nie je potrebný, pokiaľ dom nie je v Arktíde..

Keď je zabezpečená tepelná izolácia, obvod miestnosti je pokrytý klapkou alebo položený ďalšou tepelnou izoláciou. V jeho kapacite sa široko používajú pásy z polystyrénu, expandovaného polystyrénu a iných doskových izolácií. Šírka pásu by mala byť 100 mm a hrúbka by mala byť približne 10 mm, rovnaké požiadavky platia aj pri kladení lepenky z minerálnej vlny. Také prvky sú navrhnuté tak, aby zabránili vzniku teplotných trhlín na okrajoch podlahy a drasticky obmedzili prenos tepla cez povrch stien cez základ..

Potom príde rad na kladenie rúrok a ich upevnenie. Na tepelnoizolačnú vrstvu je často umiestnená kovová sieťovina s rozstupom 50 alebo 100 mm, čo sa považuje za najpraktickejšie. Aby boli rúry pevne uchytené na tyčiach, musia byť upevnené; na tento účel sú perfektné plastové svorky aj oceľový drôt. Ak sa výrobca postaral o označenie na tepelnoizolačných podkladoch, presne podľa tohto označenia sa do spodnej časti podlahy zatlačia spojovacie prvky, ktoré potom začnú držať vloženú rúrku.

Ešte jednoduchšie je použiť polystyrénové dosky; ich upevnením môžete upnúť časti potrubia medzi výčnelky určené na tento účel.

Podlahové vykurovanie s betónovým podkladom vyžaduje naliatie poteru najmenej 30 mm nad úroveň rúrok. Pod dlaždice sa naleje 40 – 50 mm betónu, ale ak je na vrch položený laminát, linoleum, bude stačiť iba 15 – 20 mm. Bude však potrebné „koláč“ doplniť ešte jednou výstužnou sieťovinou, aby bola štruktúra ako celok stabilnejšia. Technológia betónového poteru umožňuje iba po spustení vykurovacieho systému pod tlakom, Pri práci je možné použiť iba cement kategórie nie nižšej ako M-300.

Betón by mal byť sušený najmenej 28 dní, dokonca aj za ideálnych podmienok; je neprijateľné tento proces umelo urýchľovať, pretože sa môžu objaviť praskliny. Až po úplnom vytvrdnutí má zmysel pristúpiť k konečnému dokončeniu..

Pri inštalácii teplej podlahy je tepelný ventil umiestnený v prepojke pred obehovým čerpadlom v diagrame. Tento ventil môže byť vyrobený podľa dvojcestného alebo trojcestného systému; v obidvoch prípadoch otvorenie spustí miešanie chladiacej kvapaliny, čím sa zahrievanie zvýši.

Na drevenej podlahe

Až donedávna sa verilo, že inštalácia teplej podlahy na drevenú základňu vôbec nedáva zmysel, pretože samotné drevo má dostatočnú úroveň tepelnej izolácie. O použití betónových poterov sa nehovorí, používa sa úprava spôsobu podlahy. Potrubia sú umiestnené priamo na vrchole guľatiny alebo dolných dosiek v špeciálne pripravených kanáloch; tieto kanály zbierajú a prenášajú teplo ďalej vďaka prítomnosti špeciálnych dosiek s predĺženými vybraniami pre potrubia.

Dosky spolu s prídržnými časťami potrubia zvyšujú tuhosť celého systému, čo znamená, že nie je potrebné používať substrát..

Na to by sa nemalo zabúdať Riešenia rozpočtovej triedy znamenajú výmenu dosiek za hliníkovú fóliu s hrúbkou 0,02 cm. Keď je napriek tomu potreba použiť substrát – napríklad ak sa kladie keramická dlažba, linoleum, mali by sa použiť sadrové vlákna alebo dosky DSP. Ako tepelná izolácia tieto materiály prakticky nemajú žiadnu hodnotu, ich úloha je čisto mechanická..

Rozdiel pri kladení teplej podlahy na drevenú podvrstvu je tiež spôsobený individuálnym spôsobom prípravy kanálov.

Sú dve a každý majiteľ domu si musí vybrať, čo mu najviac vyhovuje. Ak sú teda v spodnej časti drevené guľatiny, môžete si kúpiť drevotrieskové bloky, ktorých otvory sú vyrobené frézovaním. Vzdialenosti kanálov sú určené pre prísne špecifikovanú úroveň tepelnej vodivosti celej konštrukcie. Za výhodu hotovej súpravy možno považovať to, že okamžite budete mať kompletnú sadu komponentov pre vysokokvalitnú a rýchlu inštaláciu..

Vážnou nevýhodou modulov na výrobu podláh je však ich cena, ktorá je v mnohých prípadoch porovnateľná s rovnakým objemom prírodného rámu z guľatiny. Mnohí chcú ušetriť peniaze a používajú regálové konštrukcie; lamely sú vyrobené z hobľovaných hranovaných dosiek alebo preglejky odolnej voči vlhkosti. Niekedy sa na ich výrobu používajú rovnaké dva typy stavebných dosiek, ktoré boli diskutované vyššie (hrúbka je striktne od 2,1 do 2,8 cm).

Vzdialenosť medzi jednotlivými lamelami sa najčastejšie udržuje rovnaká ako hrúbka každého z nich, aby sa potrubie zmestilo a netrpelo vplyvom zmeny veľkosti stromu. Pokiaľ ide o šírku koordinačnej koľajnice, mala by sa rovnať konštrukčnej medzere medzi rúrkami..

Nakoniec sa porozprávajme o ďalšom relatívne novom, ale stále obľúbenejšom spôsobe izolácie drevenej podlahy. Vezmú hranovú dosku a vyberú ju na jednu stranu ¼ s rozmermi drážky. Ďalej, najmenej 70 mm od roviny steny, pomocou metódy frézovania vytvorte súvislý pás s rovnakou hĺbkou (to pomôže priviesť rúry do ďalších radov).

Na prácu sa používa doska, ktorá je hrubšia ako veľkosť vzorky, ale na šírku sa presne zhoduje s krokmi kladenia. Upevnenie na základňu (nosník, guľatina) bude opatrené samoreznými skrutkami, podklad nie je vytvorený vôbec. Všetko sa zdá byť jednoduché a praktické, ale budete musieť dôkladne preskúmať všetky nosné konštrukcie a dokonca ich niektoré rozobrať a vyriešiť. Slabo izolované spodné poschodia sú po spodnej línii zabalené tyčami a položené s tepelne ochrannými doskami. Je pokrytý polyetylénom o 0,2 mm a na stenu po obvode by malo byť uložených 50 mm tlmiča..

V tomto prípade je potrubie najčastejšie kladené podľa „hadieho“ systému, potrubie je výhodne zvlnené s vonkajšou veľkosťou 1,6 alebo 1,7 cm. Tam, kde sa budú vykurovacie okruhy otáčať, je vhodné zaobliť okraje lamely. Drážky sú položené hliníkovou fóliou s hrúbkou najmenej 0,05 mm.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že pre väčšiu účinnosť je potrebné obklopiť samotné potrubia týmto materiálom..

Podlahový poter

Poter nad vodou vyhrievanou podlahou je potrebné naplniť v špeciálnom poradí a pomocou zmesi bežnej cementovej malty s prísadami, ktoré zvyšujú prestup tepla. Minimálna hrúbka výrobku je 30 mm, čo samo osebe umožňuje urobiť povlak stabilným, pokojne znášajúcim mechanické napätie. Vylúčenie pásov tepla a chladu závisí aj od hrúbky uťahovacej vrstvy..

Celý ten čas, kým poter po naliatí nedosiahne požadovanú pevnosť, je neprijateľné zapnúť podlahové kúrenie. Preto je potrebné ich prácu vopred vyskúšať a je lepšie vykonať generálnu opravu samotnej podlahy v teplom období roka, keď sú zaručene vylúčené mrazy a chladné zimy. Samotný proces nalievania sa odporúča vykonávať pozdĺž majákov, najmä keď konečná úprava podlahy vyžaduje extrémne plochú, úhľadnú hrubovaciu časť. Tepelná izolácia po obvode je vždy vyššia, ako sa zvýši hotová podlaha, a potom, čo sa poter konečne vytvrdne, sa prebytočný materiál odreže obyčajným ostrým nožom.

Do zmršťovacej hmoty nikdy nedávajte hliníkovú fóliu a materiály na nej založené., pretože neprejdú ani tri mesiace, pretože z toho všetkého sa stane prach a tepelná ochrana sa zníži na nulu.

Namiesto poteru môžete použiť samonivelačnú podlahu, ale majte na pamäti, že polymérna výplň môže odstrániť iba malé výškové rozdiely. Ak je hrubý podklad nerovný, budete musieť použiť klasickú zmes cementu a piesku s potrebnými prísadami. Za výhodu samonivelačných podláh sa považuje veľmi malá hrúbka (nie viac ako 35 mm), schopnosť odolávať pôsobivému mechanickému zaťaženiu, ľahkosť samotného materiálu a jeho vizuálna rozmanitosť. Ako rozdeľovač tlaku sa plniaca vrstva ukázala ako veľmi dobrá a jej tepelná vodivosť je oveľa lepšia ako dokonca u upravenej malty.

Existuje však aj niekoľko nevýhod: potrubia budete musieť naplniť veľmi veľkým množstvom zmesi (nie tak lacné) a v niekoľkých krokoch.

Ak sa to urobí naraz, povlak môže rýchlo prasknúť..

K čomu je lepšie sa pripojiť?

Kotly a kolektory sme už zistili, teraz zvážime samotné vykurovacie telesá. V súkromných domoch je vhodnejšie použiť metódu suchého spojenia, keď sa používajú tepelné rozvodné dosky. V praxi sa už mnoho rokov ukazujú ako vynikajúca alternatíva k tradičnému betónovému poteru, ale majú nižšiu hmotnosť a lepší prenos tepla, čo spotrebiteľ presne potrebuje. Dôležitou výhodou je, že minimálna rozteč inštalácie potrubia pri použití dosiek od 150 mm sa zníži na 125 mm, čo znamená, dokonca aj vo veľmi chladných oblastiach bude podlaha pohodlná.

Pri samoinštalácii nebudete musieť upravovať výstužnú sieť a pripevňovať k nim potrubie, čo je v tomto prípade úplne zbytočný postup. Veľkým plusom je, že bezprostredne po inštalácii dokončovacej podlahovej krytiny bude možné okamžite zapnúť systém podlahového vykurovania. Dosky sa zahrievajú veľmi rýchlo, zatiaľ čo betón má kvôli svojej významnej hmotnosti stále pomerne veľkú tepelnú zotrvačnosť. Kovové výmenníky tepla absorbujú trikrát menšiu výšku miestnosti ako dokonca najľahšie betónové potery.

Mali by ste však poznať aj nevýhody kovových tepelných rozvodných dosiek: nielenže sa rýchlo zohrejú, ale ešte rýchlejšie stratia teplo, keď je kotol zastavený. A náklady sú nakoniec vyššie ako pri použití tradičnej malty. Do určitej miery je táto ťažkosť odstránená tým, že si dosky vyrobíte sami, ale upozorňujeme, že budete musieť použiť špeciálny stroj.

Tipy na výber

Sada podlahového vykurovania na parkety a laminát musí byť položená na polystyrénové dosky, medzi nimi a vrchným náterom nie je potrebná medzivrstva. Ak je na vrchu dlaždica alebo linoleum, základ je vytvorený z náterov z drevotriesky alebo sadry. Keď sa vrátime k polystyrénovým štruktúram, mali by sme zdôrazniť jeho výhody vo vidieckych a vidieckych domoch s nie príliš vysokými stropmi. V prípade, že chcete dosiahnuť maximálnu šetrnosť k životnému prostrediu, musíte položiť vodnú podlahu na moduly alebo koľajnice.

Šírka dosky (modulu) by mala byť buď 13, 18 alebo 28 cm. Do projektu zahrňte hrúbku najmenej 2,2 cm a interval od jednej dosky k druhej je 2 cm.

Modulové paluby sú hrubšie ako lamelové a mali by sa používať predovšetkým v prízemí.

V rámovom dome môžete položiť teplú podlahu akýmkoľvek spôsobom, krok je však obmedzený na 150 mm kúpiť viac fajok. Je celkom možné vypočítať výkon podľa približných hodnôt- ak je budova dôkladne izolovaná a sú nainštalované okná s dvojitým zasklením, malo by to byť asi 40 W na 1 m2. m. Ak je dom relatívne starou budovou a neexistuje prakticky žiadna tepelná izolácia, je tento údaj zvyčajne 70 alebo 80 W..

Veľmi zle opotrebované a dlhodobo neopravované budovy majú tepelné straty viac ako 100 W na 1 m². m a je potrebné ich kompenzovať vykurovacími prostriedkami. Ale situácia je ešte horšia v nových chatkách bez izolácie stien a s panoramatickými oknami – tepelné straty môžu byť 0,3 kW na štvorec.

Je celkom možné vybaviť vodou vyhrievanú podlahu na balkóne a odborníci v tomto prípade odporúčajú používať systém “Had”, poskytuje najrovnomernejšie vykurovanie. Vzhľadom na intenzívne tepelné straty nesmie byť medzera medzi rúrkami väčšia ako 100 mm, inak bude povlak studený. A dosky z izolačného materiálu, naopak, je vhodné použiť hrubšie, aby spoľahlivejšie šetrili vzácnu energiu.

Pri výbere distribútora (kolektora) stojí za to uprednostniť rovnakú spoločnosť, ktorá vyrábala snímač teploty, potom určite nebudú žiadne problémy s kompatibilitou komponentov navzájom. V ideálnom prípade by všetky komponenty mali mať rovnakú značku..

Pokiaľ ide o chladiacu kvapalinu, systém podlahového vykurovania môže používať rovnaké látky ako radiátory. Až tretina všetkých teplých podláh je naplnená nemrznúcou zmesou (zmesi propylénglykolu a etylénglykolu). K výberu technickej kvapaliny pristupujte čo najopatrnejšie a venujte pozornosť kompletnému zoznamu jeho zložiek, základných fyzikálnych vlastností. Na čerpanie nemrznúcej zmesi musí byť celkový výkon čerpadla o 1/10 vyšší ako pri použití vody a tlak vytvorený v systéme sa spravidla zvyšuje o 60%. V tomto prípade bude potrebné zväčšiť buď priemer obvodov, alebo ich celkovú dĺžku, pričom sa zohľadní znížený prenos tepla nemrznúcich kvapalín..

Výhodou pri použití nemrznúcej zmesi je, že výmena chladiacej kvapaliny môže nastať 3 – 5 krát menej často ako pri nalievaní vody do potrubí. Jeho kvalitu môžete zlepšiť destiláciou a pridaním zmäkčovadiel..

Nalievanie automobilovej nemrznúcej zmesi do vykurovacieho okruhu je kategoricky neprijateľné, na to sú určené iba špeciálne vybrané zmesi.!

Výrobcovia

Medzi výrobcami podlahového vykurovania patrí spoločná rusko-talianska spoločnosť Valtec už dlho priťahuje pozornosť spotrebiteľov a získal množstvo priaznivých hodnotení. Sortiment koncernu zahŕňa napríklad rúry tejto kategórie Pex-Evoh s priemerom 1,6 alebo 2,0 cm Na ich pripojenie sú do dodávacej sady pridané mosadzné tvarovky. Potrebnú ochranu pred prienikom kyslíka zvonku poskytuje polyvinyletylénový povlak.

Rehau – spoločnosť je nemenej slávna, zaslúžene spojená s tradičnou nemeckou kvalitou. Inžinieri spoločnosti majú tajomstvo, ako vyrobiť najflexibilnejšie rúry. Môžete ich ohnúť v pomerne širokom rozsahu, bez strachu, že niečo poškodíte alebo vyvoláte únik. Veľká pozornosť bola venovaná štruktúre vnútorných stien – teraz vôbec nehromažďujú znečistenie, čo umožňuje znížiť požiadavky na prípravu vody naliatej do teplých podláh.

Recenzie

Všeobecné recenzie o podlahách ohrievaných vodou sú dosť priaznivé. Dokonca aj tí, ktorí sa pôvodne domnievajú, že je to len zbytočné vyhadzovanie peňazí, keď vyskúšali výhody takýchto produktov v praxi, dramaticky zmenili názor. Vlastnosti rozloženia tepla systému podlahového vykurovania sú vysoko hodnotené, obzvlášť často sú pozitívne hodnotenia spojené s používaním podlahového vykurovania v kúpeľniach..

Vystužené plastové rúrky, súdiac podľa recenzií, môžu vydržať najmenej 10 rokov bez jedinej sťažnosti. Upozorňujeme, že vo veľkých miestnostiach s minimom nábytku skúsení ľudia často odporúčajú vykurovanie iba stred, aby nebol príliš dusný.

Tiež sa neodporúča používať podlahy vyhrievané vodou v toaletách a kuchyniach, inak sa môžu pachy charakteristické pre tieto miestnosti zvýšiť. Je lepšie dbať na to, aby existovala účinná tepelná izolácia.

Ale systémy so snímačmi a vysokokvalitnými termostatmi sú vždy hodnotené vyššie ako obvykle, čo je uznávané ako najpohodlnejšie a najpraktickejšie použitie..

Úspešné príklady a možnosti

Podlahu vyhrievanú vodou môžete použiť takmer kdekoľvek; táto metóda vykurovania nemá žiadne špeciálne obmedzenia. Teraz presne viete, ako si vybrať príslušenstvo, ako ho položiť a pripojiť, ako vypočítať požadovaný výkon. Teraz sa pozrime na niektoré z jeho najúspešnejších predstavení..

Takto profesionáli pracujú na nalievaní vykurovacieho systému betónovým poterom (jeden roh, vzdialený od vchodu, je už naliaty, práca prebieha proti smeru hodinových ručičiek).

A tu, jednoducho a elegantne, prebieha inštalácia teplej podlahy v rámovom dome.

Vynikajúci moderný kolektor na dodávku vody do vykurovacieho systému.

Informácie o tom, ako vytvoriť podlahu vyhrievanú vodou vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu.