Súkromný dom

Veranda: vlastnosti a dizajn

Veranda je neoddeliteľnou súčasťou každého súkromného domu. V južných oblastiach je to najľahší spôsob, ako sa dostať do budovy. V severných oblastiach je pred izolovanú verandu alebo predsieň inštalovaná otvorená nadstavba. V článku budeme hovoriť o typoch štruktúr, o tom, aké funkcie veranda plní a ako by mala vyzerať, aby sa harmonicky kombinovala s domom..

Čo to je?

Veranda je pristátie pred vstupnými dverami v spojení so schodiskom. Vo väčšine prípadov je konštrukcia doplnená zábradlím a baldachýnom. Veranda rieši dve úlohy naraz – dekoratívnu a funkčnú. Vzácny súkromný dom má vstupné dvere na úrovni terénu.

Podľa stavebných zákonov je prvé poschodie vždy vyvýšené nad zemou, a aby ste sa dostali dovnútra budovy, musíte vyliezť na schody a v prípade suterénnych podláh sú stupne tiež vysoké. Schodisko pre pohodlie nevedie priamo k predným dverám, ale prichádza na miesto, kde si môžete dať veci, vziať kľúče a otvoriť dvere bez toho, aby ste museli balansovať na schodoch..

Ešte pohodlnejšie je, ak je nad plošinou nainštalovaný baldachýn – ochráni vchod pred nepriaznivým počasím a plošina pred dverami bude vždy suchá a čistá.

Zábradlia sprevádzajúce schody poskytujú bezpečnosť, najmä v zime, keď sú schody mrazivé a klzké. Pre niektorých majiteľov plní vysoká veranda ďalšiu praktickú funkciu – slúži ako malá technická miestnosť pod schodmi. Dokáže uložiť zavlažovaciu hadicu, záhradné náradie, umývadlá a vedierka..

Dekoratívne funkcie pre verandu sú tiež dôležité. Nedomyslená štruktúra môže zničiť vzhľad chaty. Naopak, veranda, štylizovaná ako všeobecný exteriér, nielenže dopĺňa budovu, ale často sa stáva aj jej prízvukovým prvkom..

Názory

Vďaka rozmanitosti verand získavajú individualitu aj nudné domy rovnakého typu. Prílohy je možné klasifikovať podľa rôznych kritérií: tvar, materiál, veľkosť, typ zariadenia, prítomnosť vrchlíka.

Všetky vonkajšie verandy sú rozdelené do dvoch veľkých kategórií – vstavané a pripevnené. Prvá možnosť sa týka budov postavených spolu s domom na rovnakom základe. Pripojená veranda je dokončená neskôr, po odovzdaní chaty nájomníkom.

Verandy možno tiež rozdeliť na otvorené, baldachýnové a uzavreté..

 • Úplne otvorené veranda je vybavená plošinou, schodmi, ale nemá prístrešok.
 • S baldachýnom rozšírenie je najbežnejšie. Má podestu, schodisko s madlom a baldachýn nad prednými dverami..
 • Zatvorené je tu veranda so zádverím, s presklenou krytou nadstavbou.
 • Veľká budova je rozdelená na dve zóny – úplne otvorené a zasklené.
 • Úzky šilt na predných dverách je integrálna so strechou domu, inak verandu možno považovať za otvorenú.

Rozmanitosť verandy spočíva v smere schodov. Môžu byť umiestnené v strede predĺženia, môžu sa líšiť na dvoch stranách a majú asymetrický vchod. Rohová veranda je obdarená mnohými tvárami, jej kroky, zatváranie, zvierajú uhol.

Zvážte príklady verand s rôznymi smermi krokov.

 • Symetrické predné dvere budova v klasickom štýle s centrálnym vchodom.
 • Roh schody verandy s mnohostrannou plošinou.
 • Atraktívne kované štruktúra obsahuje schody rozbiehajúce sa na dvoch stranách.
 • Veranda s jednostrannými bočnými stupňami.
 • Príloha má centrálny a bočný vchod.
 • Etapy štruktúry s obojsmerným vchodom nasadené na prednú stranu.
 • Ďalší typ točivého schodiska, stúpajúci do predsiene.
 • Krásna veranda vidiecky štýl s bočným vstupom na terasu. Dvere do domu sú zo strany terasy.
 • Elegantné schodisko z tepaného železa umiestnené diagonálne od predných dverí.
 • Veranda s bočnou rampou.
 • Štýlová stavba provensálsko. Schodisko bez zábradlia a plošina naopak obsahuje ochranný plot.

Veranda môže byť klasifikovaná podľa veľkosti..

Vysoká

K domu s veľkým soklom sú pripevnené vysoké schody, pretože predné dvere sa nachádzajú vo vzdialenosti od zeme. Ešte väčšie nadstavby sa nachádzajú v chatkách obsahujúcich suterén. Aby ste sa dostali k dverám, musíte prejsť niekoľkými lokalitami. Na vysokých schodiskách je dôležité vziať do úvahy nielen parametre stúpania, ale aj optimálnu veľkosť každého kroku, najmä ak v dome žijú staršie osoby alebo malé deti..

Nízka

Najnižšie verandy nemajú vôbec žiadne schody, obsahujú plošinu v podobe pódia. V najlepšom prípade môžu byť vybavené rampou.

Malé

Miniatúrne verandy vyzerajú úzko s plytkým pristátím. Ich konštrukcia vyžaduje trochu stavebného materiálu.. Ale aj takí drobci podliehajú architektonickým pravidlám:

 • predné dvere sa musia úplne otvoriť;
 • na minimálnej ploche sa musia dvaja ľudia míňať – vstupovať a odchádzať.

Veľký

Vzhľadom na parametre lokality sa zvažuje veľká veranda bez ohľadu na výšku, v ktorej sa nachádza. Posedenie alebo jedálenská skupina môžu byť umiestnené na veľkej ploche..

Materiály

Veranda je na ulici, takže poveternostné podmienky každého regiónu diktujú vlastné podmienky pri výbere materiálu. Napríklad na miestach s veľkým počtom zrážok je lepšie opustiť drevo a kov v prospech kameňa a tehál. Klzké kovové konštrukcie nie sú vhodné pre severné oblasti s dlhými zimami. Na takýchto miestach nie je potrebné zakrývať kroky KDP, mnohí ich považujú za posuvné.

Na nerovných územiach sa vykonávajú rozšírenia na hromadách, používajú sa kovové rámy. Pre veľkú kamennú verandu sa vyrobí debnenie a naleje sa základ. Zariadenie rozsiahlej štruktúry vyžaduje zostavenie diagramu a správne výpočty. Tí, ktorí nemajú čas a peniaze na riešenie verandy, si môžu kúpiť modulárny výrobok z drevených a kovových prvkov v špecializovaných stavebných firmách. Rám je zostavený ľahko a rýchlo, náklady na verandu sú od 2,5 tisíc rubľov.

Pri stavbe verandy sa okrem poveternostných podmienok a pohodlného používania berie do úvahy aj vzhľad budovy. Rozšírenie by s ním nemalo byť v rozpore. Materiály sú vyberané rovnako, z ktorých je dom postavený, alebo s ním dobre kombinované.

Nemali by ste používať veľa typov materiálov súčasne – nezlepšia vzhľad, iba technik môže robiť také techniky. Ponúkame príklad verandy zostavenej z dosiek, kameňa, dreva a plastu. Na stavbu prístavby sa používajú rôzne materiály – drevo, betón, kov, kameň, tehla. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Drevo

Betónová prístavba nie je vhodná pre zrubový dom, ale drevená veranda ozdobí budovu vyrobenú z akéhokoľvek materiálu. Výrobok z baru a dosiek vyzerá krásne. Nie je to také pôsobivé, ale veranda vyrobená z paliet vyzerá prakticky. Niekoľko použitých paliet nestojí nič, veranda pre vidiecky dom z nich zostavená vlastnými rukami bude stáť zadarmo. Drevo je pre mnohých obľúbeným materiálom, ale okrem kladov má aj nevýhody, treba ich vziať do úvahy pri začatí stavby verandy.

Výhody dreveného predĺženia sú nasledujúce.

 • Atraktívny vzhľad.
 • Štruktúra šetrná k životnému prostrediu, nevypúšťa nebezpečné látky, vydáva príjemnú arómu.
 • Drevo dobre harmonizuje a ľahko sa kombinuje so všetkými stavebnými materiálmi.
 • Zlá tepelná vodivosť dreva vám umožňuje udržať teplo v krytej budove, napríklad ak postavíte verandu so zádverím.
 • Strom môže byť namaľovaný, ozdobený rezbami, takéto rozšírenie bude skvelým doplnkom k fasáde budovy. Drevené výrobky sa dobre hodia do vidieckych, historických, etnických destinácií a domov v ekologickom štýle.

Drevostavby majú aj svoje nevýhody:

 • ak je materiál zle spracovaný, reaguje na vlhkosť a začne hniť;
 • proces rozpadu je sprevádzaný prítomnosťou plesní a škodlivých mikroorganizmov;
 • okrem toho hlodavci milujú drevo;
 • každý vie, že je málo odolný voči ohňu.

Na stavbu verandy budete potrebovať základ, pretože kontakt s pôdou má zlý vplyv na drevo. Môžete použiť možnosť hromady alebo nainštalovať rozšírenie na betónové stĺpiky. Všetky drevené prvky verandy sú ošetrené antiseptickými a protipožiarnymi zmesami. Napriek tomu nie každé drevo je možné vo vonkajších podmienkach používať dlhší čas. Najvhodnejšie sú husté dreviny, ktoré odpudzujú vodu a sú menej náchylné na rozpad.

Zvážte vlastnosti niektorých rastlín.

 • Lipa. Vzťahuje sa na horniny strednej hustoty. Neumožňuje priechod vlhkosti a má antiseptické vlastnosti, čo znamená, že sa nestane útočiskom plesní a mikroorganizmov..
 • Borovica. Materiál bude lacný, ale je najmenej vhodný na stavbu verandy, pretože je mäkký, absorbuje vodu a uvoľňuje živicu.
 • Cedar nevypúšťa živicové látky, obsahuje fytoncidy, ktoré odolávajú hubám a baktériám.
 • Aspen. Jeho antibakteriálne vlastnosti pomáhajú odolávať plesniam. Pri normálnej hustote však osika stále napučiava z vlhkosti, takže nie je vhodná na verandu.
 • dub – najrešpektovanejší materiál v stavebníctve, je pevný, má krásny a ušľachtilý vzhľad, neprepúšťa vlhkosť a používa sa dlho. Ale, bohužiaľ, je to drahé.
 • Smrekovec. Toto je najvhodnejší materiál na verandu. Hustota konkuruje dubu a čas od času sa len zvyšuje. Po 20-30 rokoch bude výrobok taký hustý, že sa od neho odrazí najostrejšia sekera..

Horná plošina dreveného predĺženia nie je vždy pokrytá doskou. Často je ozdobený kompozitom drevo-polymér, pretože neumožňuje prenikanie vody a nehnije..

Kov

Na konštrukcii verandy sa môže podieľať kov v rôznych verziách. Najčastejšie ide o zváraný oceľový rámový výrobok, pevný a spoľahlivý. Niekedy sú schody opláštené kovovými plechmi, ale častejšie sa používajú iné materiály – doska, WPC, dlaždice. Kované výrobky sú neuveriteľne krásne a napriek hmotnosti kovu pôsobia ľahko a vzdušne..

Kov má svoje nevýhody – schody sa v zime šmýkajú.. Veranda bude navyše musieť byť neustále monitorovaná – aby nedošlo k zmeškaniu počiatočných fáz korózie, poškodené miesto by malo byť vyčistené a ošetrené špeciálnymi impregnáciami.

Betón

Z betónu môžete vytvoriť verandu akejkoľvek konfigurácie. Aby ste to urobili, musíte urobiť debnenie požadovaného tvaru a naliať do neho roztok. Keď strom zaschne, treba ho odstrániť..

Betónová konštrukcia vyzerá krásne aj bez obkladu, ale aby bol materiál chránený pred zničením alebo aby bola štylizovaná veranda pre dizajn domu, je pokrytá dekoratívnym kameňom, tehlou, dlaždicami. Ak je podľa predstavy projektanta potrebná brutálna vstupná konštrukcia, použije sa lisovaný betón.

Obsahuje zmäkčovadlá a spevňujúce prísady, vďaka ktorým je tvrdý ako kameň.

Tehla

Tehla na stavbu verandy sa najčastejšie používa, ak je tento materiál už zapojený do stavby domu. Takáto štruktúra vyzerá spoľahlivo a reprezentatívne..

V prospech tehly existujú rôzne argumenty:

 • spoľahlivosť a pevnosť konštrukcie;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • murivo rýchlo schne;
 • ak pracujete opatrne, môžete ušetriť na obložení, pretože samotná tehla je krásna;
 • pôsobivý pôsobivý vzhľad hotovej verandy.

Za nevýhodu muriva sa považuje pomalá výstavba, pretože musíte pracovať s každou tehlou.

Kameň

Kameň vo výzdobe verandy sa zvyčajne používa rovnako ako na obloženie domu. Môže to byť leštený prírodný alebo umelý materiál, dlažobné kocky alebo divoký kameň..

Majitelia chát si najčastejšie pre svoju vstupnú skupinu vyberajú nasledujúce druhy kameňa.

 • Žula – najsilnejší a najtrvanlivejší materiál, ktorý sa nebojí výkyvov počasia.
 • Travertín – relatívne ľahký kameň vďaka svojej pórovitej štruktúre. Má dobrú tepelnú vodivosť. Táto vlastnosť umožňuje inštaláciu vykurovacieho systému pod verandu, aby zostal vždy suchý a čistý..
 • Mramor – rozmarný kameň, ktorý si vyžaduje každoročnú starostlivosť – čistenie, leštenie. Absorbuje nečistoty, môže prasknúť a odštiepiť, ale vyzerá ako kráľ.

Bloky

Veranda môže byť postavená z penových blokov, škvárového bloku, bloku z expandovanej hliny, pórobetónu. Materiál je väčší ako tehla, nie je ťažký, takže konštrukcia je rýchlejšia a jednoduchšia. Jednotky majú dlhú životnosť, sú bezpečné a lacné. Na opláštenie však musíte minúť peniaze.

Možnosti baldachýnu

Úkryt nad dverami je zásadný.. Baldachýn chráni osobu vstupujúcu do domu pred zrážkami. Na priestrannej verande sa môžete skryť v tieni priezoru a relaxovať v pohodlnom kresle. Vrchlík je vyrobený s prihliadnutím na materiál, z ktorého je postavený, a s prihliadnutím na zaťaženie snehovej čiapky v zime. Aby sa zabránilo zhromažďovaniu zrážok, pokúšajú sa urobiť priezory so sklonom alebo im dať efektívny tvar.. Nezabudnite nainštalovať odtokový systém.

Materiál na povlak je veľmi odlišný – kov, profilovaný plech, polykarbonát, mäkké dlaždice. Formy výrobku sú tiež rôzne. Ale štíty nie sú vždy namontované účelovo – stáva sa, že pokračovanie strechy domu alebo balkóna slúži ako baldachýn..

Pozrite sa na príklady.

 • Na okrúhlej verande sú nainštalované 4 stĺpiky na podporu balkóna, ktorý súčasne slúži ako baldachýn.

 • Krásny okvetný štít štítu je vyrobený z kovu za účasti kovania a polykarbonátu.

 • Prístavba má dvojitú strechu s ventiláciou.

 • Elegantné markízy v tvare gule vyzerajú krásne.

 • K dispozícii sú tiež ploché priezory, priehľadné možnosti prepúšťajú svetlo.

 • Tvar ventilátora markíz zdobený lampášmi vyzerá veľkolepo.

Zábradlie

Verandu môžete postaviť bez zábradlí, ale s nimi to bude vyzerať pôsobivejšie. Zábradlie je zvyčajne kombinované so šiltom alebo domácou ozdobou. Môžu mať mramorové stĺpiky, vyrezávané drevené prvky, elegantné kovanie. Vďaka nádhernému dizajnu zábradlie schodiska úžasným spôsobom premení celú verandu.

Zábradlie okrem dekorácie nesie aj funkčné zaťaženie – zaisťuje bezpečnosť ľudí, ktorí idú po schodoch. Zábradlia sú obzvlášť dôležité v domácnostiach, kde žijú starí ľudia a malé deti..

V zime, počas mrazivých podmienok, môžu ich pomoc oceniť aj všetci ostatní členovia rodiny..

Projekty

Pred stavbou verandy by ste mali vypracovať projekt s výpočtami a výkresmi. Napríklad drevený nadstavec s rozmermi 150×150 cm by mal mať pilotový alebo stĺpikový základ. Výkres ukazuje jeden a pol metra šírku a hĺbku konštrukcie. Do projektu môžete okamžite pridať návrh priľahlého územia, uviesť, kde sa plánuje umiestnenie kvetinového záhonu, lavičky, stĺpikov žiarovky.

Aby bolo jasné, uvedieme ako príklad niekoľko schém..

 • Kresba kompaktnej verandy na kovovom ráme s hĺbkou 1700 mm, šírkou – 1000 mm.

 • Krásna mnohostranná veranda s tromi krokmi, rozmery 2800×1300 mm.

Pri navrhovaní rozšírenia by ste mali venovať pozornosť architektonickému štýlu samotnej budovy, potom je zrejmé, ako správne vyvinúť model verandy a vybrať potrebný materiál.. Ponúkame príklady verand postavených v rovnakom štýle ako dom.

 • Svetlo pozitívne Škandinávsky štýl je preniknutý prirodzenou jednoduchosťou a pohodlím.

 • Trasy horského domu chata obsahuje drsnú, ale spoľahlivú, pevnú verandu z prírodného kameňa a dreva.

 • Moderný štýl pokrokový má jednoduchú a ľahkú grafiku. Predné dvere sú zapustené do budovy. Podobná architektonická technika rozdeľuje rozšírenie na otvorenú a uzavretú plochu..

Usporiadanie

Chata je postavená, veranda je pripevnená, je čas priniesť krásu predným dverám, aby bolo príjemné odísť z domu.. V štýle Provence, shabby chic, country, kvety v kvetináčoch sa vyberajú na verandu – čím viac, tým lepšie. Vystavujú vintage nábytok, útulné pohovky a hojdačky, stoly a prútené stoličky, vďaka ktorým si budete chcieť oddýchnuť. Verandu zdobia krásne striešky, zábradlia s stĺpikmi. Pri vchode je nainštalovaný rošt na lesk topánok, pri prístavbe sú zriadené záhony, k domu vedú krásne cestičky.

Priľahlé územie je doplnené lavičkami a stĺpmi lampy. Niektorí majitelia zdobia verandu sochami, stĺpmi, krásnymi oblúkmi, kamennými vázami. Na veľkom mieste je rekreačná oblasť obklopená závesmi, čo vytvára súkromnú pohodu. Pozrite sa na fotografiu, ako si môžete pohodlne posedieť na verande s priateľmi pri živom ohni v atmosfére krásnych kvetov a romantických lampášov.

Oprava

Oprava drevenej verandy začína odstránením starého náteru. Potom sú postihnuté oblasti jasne viditeľné, rozpadnuté oblasti sú vyčistené a ošetrené antimikrobiálnymi zlúčeninami. Výsledné trhliny sú utesnené zmesou pilín a epoxidu. Zničené drevené prvky sú úplne vymenené. Napríklad namiesto starého schátraného kosoura je vyrezaný nový. Ak stav nie je taký žalostný, schody môžete jednoducho posilniť bočnými doskami.

Uvoľnené zábradlia a podpery sú upevnené kovovými rohmi. Rozbité stĺpiky sa vymieňajú za celé. Ohybové schody sú tiež nahradené dreveným štítom silných drevín, najmenej 4-5 cm hrubým. Ak sa medzi baldachýnom a domom objaví medzera, priezor sa pritiahne k stene a zafixuje rohmi.

Hotová veranda by mala byť ošetrená protipožiarnymi zmesami, natretá základným náterom a natretá.

Krásne príklady

Predná veranda tvorí tvár domu. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s výberom krásnych príkladov.

 • Nádherná výzdoba verandy s prelamovanými kovanými zábradliami a priezorom.

 • Nízka prístavba s masívnou drevenou strieškou vyrobenou v modernom štýle.

 • Veranda s obojstrannými schodmi vedúca na veľkú terasu.

 • Veranda s výstupom na terasu v druhom poschodí.

 • Priestranná dvojpodlažná prístavba. Na pristátí pri vchode do domu bolo dostatok miesta pre jedálenskú skupinu..