Súkromný dom

Vlastnosti moderných chát a možnosti projektu

Väčšina chát je postavená podľa štandardných návrhov. Ale trend sa mení: ľudia chcú niečo jedinečné, vlastné, zodpovedajúce ich potrebám, a nie možnosť byť v súlade s podobnými budovami. A to je to najlepšie, čo sa dá dnes o stavbe chatiek povedať, napriek tomu, že exkluzíva nemusí nutne stáť niekoľkonásobne viac ako typická budova. Môžete zmeniť detaily, nuansy a získate niečo zásadne nové..

všeobecný popis

Dizajn chaty sa líši od dizajnu domu, aj keď nie každý o tom premýšľal. Ak hovoríme o klasickej definícii, potom je anglická chata jednoposchodový alebo „jeden a polposchodový“ dom, ktorý má obytné podkrovie. Takéto chaty sa objavili na malých pozemkoch a zvyčajne boli prenajaté. Briti začali nazývať takéto historické budovy „chaty“ a všetko moderné sa nazývalo „domy“. Je zrejmé, že teraz ľudia takúto terminológiu nepoužívajú (prinajmenšom v postsovietskom priestore) a dvojpodlažný dom, ktorý stál oddelene a je vhodný na celoročné bývanie, sa začal nazývať chata..

Aké trendy sú súčasťou moderných chát, zisťujeme nižšie.

 • Panoramatické zasklenie. Nie je to len v móde – argumentuje všetkými pôvodnými riešeniami, pretože sa ukazuje ako praktickejšie. Najotvorenejší vzdušný priestor je možné zorganizovať aj s malými zábermi.
 • Minimalizmus. Zdá sa, že tento štýl „prichádza“. Zodpovedá filozofii moderny s jej obmedzenou a vedomou spotrebou, investíciami do vzdelávania a osvety, rekreácie a cestovania, a nie do nábytku a drahých povrchových úprav. A to je skutočne zaujímavé a už vôbec nie nudné – a v tomto štýle sa má návrhár čo otáčať..
 • Kombinácia textúr a tvarov. Ak pomocou týchto nástrojov dokážete vytvoriť špeciálny obraz vesmíru, hrať sa s ilúziami, vizualizáciou, odborník to určite využije. Tak napríklad dosiahnete napríklad to, že pomocou špeciálneho výberu farieb a materiálov sa schodisko zdá byť takmer plávajúce a nepôsobí objemne..
 • Óda na pohodlie. A aj on je dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Pre pohodlie nepotrebujete veľa nábytku a dekorácií, ale potrebujete tie detaily, ktoré sú blízke majiteľom. Chata môže mať teda rovnakú farbu ako dedinský dom v detstve s otcom rodiny. A vo vnútri môžu byť okenice z rovnakého domu použité napríklad ako čelo postele. Sú to tiež super riešenia, ktoré individualizujú každý typický projekt..
 • Veľmi dobre premyslená funkčnosť. V moderných chatách všetko slúži všetkému – iba úžitkovému, a ak dekor, tak ten, ktorý sa zúčastňuje vizuálnych techník. Odohráva sa každý prvok domu, nie náhodný.

Aj keď existuje ďalšie hlavné pravidlo moderných chát – nepozerajte sa späť na módu, ale robte presne to, čo sa vám páči.

Prehľad projektov

A napríklad niekoľko projektov, ktoré ukazujú pestrosť ponúk na trhu.

 • Dvojpodlažná chata Zx61. Jedná sa o pohodlný domov s priestrannou obývacou izbou, veľkými oknami, ale jednoduchými tvarmi. Dekorácia je tehlová, strecha je valbová, čo je pre chatový dom celkom typické. Z hmatateľných výhod je veľká garáž, kúpeľňa v každej spálni a jasné zónovanie.

 • Funkčný dom Zx35. Podľa plánu sú všetky miestnosti na rovnakej úrovni. Obývacia izba, väčšinou presklená, vizuálne nadväzuje na terasu, prechádza do jedálenského kúta a neúplne uzavretej kuchyne. Prístup k plánovaniu tohto domu je rovnako neobvyklý ako ekonomický. Má tiež samostatnú nočnú časť, ktorá je tvorená tromi spálňami umiestnenými naľavo od vchodu..

 • Pohodlný Zx11. Energeticky efektívne bývanie s priestrannou obývacou izbou, kde sa môže stretnúť celá rodina a hostia. Fasáda je navrhnutá ukončená drevenými panelmi, celý dom je odhadovaný na ekologickú orientáciu. Na prvom poschodí je predvídateľne umiestnená denná zóna a v obývacej izbe je tiež krb. Spálne sú kompaktným riešením pre druhú úroveň s veľkou spoločnou kúpeľňou. K dispozícii je tiež samostatná, relatívne malá, ale ergonomická šatňa.

 • Štýlový Zx182. Plochá strecha, pohodlná garáž, kde sa môžu stať 2 autá naraz. V dennej zóne domu je miestnosť, ktorá je veľmi vhodná na usporiadanie dielne akéhokoľvek druhu. Na druhom poschodí sú až 3 terasy, to znamená, že každá izba sa otvára na jednu z nich. Obrovská podkrovná plocha a až 2 šatne sú veľkým plusom projektu.

 • Moderný Zx155. Veľké prízemie, o niečo menšie podkrovie a v mestskej a prímestskej krajine tieto súkromné ​​domy vyzerajú veľmi dobre. Krb, veľká komora, absencia zasklenia v oblasti prednej fasády (maximálne súkromie) sú veľkými prednosťami tohto domu. Táto možnosť osloví tých, ktorí chcú žiť zatvorene, ale majú štýlový domov, nadčasový a módny..

Každý z predstavených projektov má niečo mimoriadne módne: jedinečné usporiadanie miestností a nápady, ako by mal vyzerať elitný, dobre alebo aspoň štýlovo vkusne vyrobený dom..

Štýlové smery

Jednou z najzaujímavejších vecí, ktoré musíte urobiť, je vybrať si štýl, v ktorom bude chata vyrobená. A je z čoho vyberať.

Uvádzame zoznam obľúbených štýlov pre moderné chaty.

 • Minimalizmus. Celkom predvídateľne je prvý v zozname, pretože táto „agenda“ je najnaliehavejšia. Nič nadbytočné, nič otravné a zároveň je vždy priestor na „manévrovanie“, ak si majitelia zrazu zmenia názor. Tu je vhodné sklo, betón, drevo, kov. V takýchto chatkách je veľa svetla a vzduchu a interiér je tematicky spojený s prírodou. A to sú veľmi funkčné domy..

 • Fúzia. Niekto považuje tento štýl za „vinaigrette“, ale ak ho porovnáte so šalátom, môže ho variť iba profesionálny kuchár. Pretože mix štýlu musí byť stále schopný vytvárať tak, aby sa všetky odlišné prvky stali priateľmi – a aby v tom všetkom bol vidieť zmysel pre proporcie. Gotiku a klasiku je možné navzájom kombinovať, ak ide o fúziu. Pre tých, ktorí si nevedia prestať vyberať jednu vec, je to skvelé riešenie.

 • Moderná polovica storočia. Zvlášť žiadaný je veľmi módny, nepochybne atraktívny, eklektický štýl. To sa prekladá ako „moderný v polovici storočia“, a o to tu ide. Ľudia v tých povojnových a stále ťažkých časoch chceli vo svojich domovoch pohodlie a teplo: preto otvorený plán, už legendárny nábytok (nie, nie babský, ale retro), farebné škvrny a veľká pozornosť žiarovkám, ako aj originálne vzory. Tento štýl je možné vidieť v architektúre, interiérovom dizajne a výzdobe. V európskych vidieckych domoch je toho dnes veľa, ako aj hotových riešení, a to je zaujímavé.

 • Alpské. Alebo chata. To je tá rafinovaná, organická, rozsiahla jednoduchosť, ktorú by som chcel zopakovať. Obvykle má takáto konštrukcia vysoký základ a šikmú sedlovú strechu. Fasáda v takom dome často vyzerá smerom k úsvitu. V budove by malo byť veľa panoramatických okien, pretože toto obydlie by malo čo najviac splývať s prírodou.

 • Pokrokový. Nie, nezostal na začiatku 2000 -tych rokov, len pohľad na neho sa trochu zmenil. Ale to sú všetko rovnaké jasné kontúry, chrómové povrchy, inovatívna technológia, drsné textúry a niektoré prvky konštruktivizmu. Uprednostňujú sa tmavé farby.

 • Fachwerk. Hovorilo sa mu sedliacka architektúra, ale páčil sa mi, štýl, pre svoju vzdušnosť a beztiažnosť. Drevené domy s dlhou životnosťou je možné postaviť v akomkoľvek podnebí, otvorené slnečnému žiareniu a sú postavené pomerne rýchlo a sú úplne nenáročné na dokončenie. Je to veľmi módne.

Môžete samozrejme zvážiť francúzsku Provence a americkú klasiku, ruský štýl a orientálne smery – hlavnou vecou je individualizácia projektu..

Čo je potrebné zvážiť pri stavbe?

A ešte niekoľko odporúčaní, ktoré môžu byť dôležité pre tých, ktorí sú len na začiatku cesty a málo vedia o stavbe.

Tipy pre tých, ktorí sa chystajú postaviť si modernú chatu.

 • Projekt je povinný, bez neho sa stavba buď oneskorí, alebo bude spojená s rizikami, problémami, nezrovnalosťami. Projekt obsahuje architektonickú časť (s údajmi o fasádach, plánovacích riešeniach, špecifikáciách dverí a okien), stavebnú časť (s výpočtami a charakteristikami jednotiek, plechov, pracovného príkazu) a inžiniersku časť (so všetkými výpočtami a výkresmi životnosti) podporné systémy: od elektriny po vykurovanie).
 • Čím masívnejšia je výstavba chaty, tým viac budete musieť minúť na základ, najmä ak je materiál steny na základni vyberavý.
 • Neštandardné okná sú vždy vážne zranenou cenovkou, ale funguje to samo. To platí aj pre obraz za sklom, ktorý chce majiteľ vidieť, a pre systémy šetriace energiu.
 • Fasáda bude asi najľahšia, pretože výber materiálov je obrovský. Môžete nájsť niečo reprezentatívne a niečo pekne rozpočtové, to znamená, že by ste sa týchto výdavkov mali báť ako poslední..

A samozrejme je potrebné vziať do úvahy harmóniu – dom musí byť kombinovaný s krajinou, jeden musí dopĺňať druhý. Potom všetko určite vyjde!