Toaleta, WC

Toaletný dizajn v „Chruščove“

Toaletný dizajn v „Chruščove“

Kúpeľňa je dôležitým prvkom každého domu. Bohužiaľ, nie každý má to šťastie, že má priestrannú hygienickú miestnosť. Čo je možné zmeniť a ako urobiť priestor moderným a pohodlným – zdieľame tipy od profesionálov.

Vlastnosti rozloženia

Byty v domoch postavených za vlády Chruščova majú svoje vlastné vlastnosti – malý spoločný obytný priestor, malá kuchyňa, malá kúpeľňa, najčastejšie kombinovaná s kúpeľňou.

Takéto byty patria do kategórie malých kompaktných bytov. Zdá sa, že byt má všetko, čo potrebujete, ale minimálne. Hlavným cieľom takejto stavby je poskytnúť každej sovietskej rodine samostatné bývanie. V dôsledku toho boli vážne ovplyvnené zábery bytov, najmä ich sociálnych zariadení..

Apartmány – “Khrushchev” zle vybavené tepelnou a zvukovou izoláciou. V domoch s takýmto bývaním nie je výťah ani odpadkový žľab. Výška takýchto domov nepresahuje 5 poschodí. Jednou z mála výhod dispozície je samostatná miestnosť ako sklad, vstavané skrine. Hlavnými komunikáciami sú potrubia studenej a teplej vody, kanalizačné systémy sú umiestnené na toalete. Steny a rohy v miestnostiach nie sú vždy rovnomerné a rovné.

Oprava malej kúpeľne: na čo sa zamerať?

Pohodlne a prakticky vybaviť malú kúpeľňu, musíte vziať do úvahy všetky nuansy a vlastnosti tejto miestnosti. Priestrannejšou izbou môžete získať kombináciu kúpeľne a toalety, demontáž steny medzi nimi, skrytie komunikácie v samostatnom boxe, ale tak, aby v prípade úniku potrubia bolo možné ju ľahko otvoriť..

Vzhľadom na svoju malú plochu malý kúpeľňa vyžaduje premyslenejší dizajn z hľadiska praktickosti, kompetentný výber obkladových a dokončovacích materiálov.

Sádrokartónové alebo plastové panely preto nie sú vhodné ako obklady stien, pretože majú určitú šírku a sú prišité na horizontálne lamely pribité na stenu. Takéto riešenie rozmerovo výrazne zníži plochu už aj tak veľmi skromnej miestnosti..

Popísaný materiál je však ideálny na vytvorenie škatule na potrubia a inú komunikáciu, výklenku pre práčku, políc, políc na uloženie príslušenstva do kúpeľa a ďalších predmetov. Materiál na obklady stien by mal byť dostatočne tenký, odolný voči vlhkosti a ľahko sa čistí.

Možnosť kombinovanej kúpeľne

V mnohých sériách domov “Chruščov” je kúpeľňa už kombinovaná, obsahuje 3 objekty nevyhnutné pre život – kúpeľňu, umývadlo a toaletnú misu. So samostatnou kúpeľňou môžete zvýšiť funkčnosť a rozšíriť takú izbu kombináciou kúpeľne a toalety. Vďaka nevyužitým rohom sa využiteľná plocha miestnosti zväčší. V malej kúpeľni môžete dodatočne umiestniť iba to najnutnejšie – práčku, úzku skrinku, zavesiť závesné skrinky nad umývadlo.

Kúpeľňa s práčkou – multifunkčná miestnosť. S malými zábermi všetkých miestností a priestorov bytu „Chruščov“ je možné do kúpeľne umiestniť iba práčku. Stroj musí byť kompaktný, veľmi úzky a musí byť nabitý spredu. V kúpeľni „Chruščov“ nie je miesto pre väčšie auto. V závislosti od toho, kde sa nachádza kúpeľňa a umývadlo, je určené miesto na umiestnenie práčky. Obvykle je jednoducho umiestnený pozdĺž protiľahlej steny..

Iná možnosť – odstráňte kúpeľňu a namiesto nej dajte sprchovací kút – v tomto prípade sa uvoľní určitý priestor nielen pre umiestnenie práčky, ale aj pre ďalší nábytok. Pod umývadlo medzi vaňu a WC môžete umiestniť automatickú práčku. Ak si požičiate časť chodby a skombinujete ju so sanitárnou miestnosťou, môžete v nej vybaviť výklenok pre práčku.

Je veľmi praktické a funkčné postaviť stroj pod umývadlo – tým sa uvoľní priestor, kam môžete umiestniť skriňu na uteráky a ďalšie príslušenstvo.

Usporiadanie samostatného malého WC

So samostatnou kúpeľňou v Chruščovovom byte je miestnosť, kde sa nachádza toaleta, veľmi malá. Je nepravdepodobné, že by zábery miestnosti umožnili vložiť do nej niečo iné, okrem toalety. Ako obklad dlaždica je ideálna – je tenká, praktická a krásna.

V rohu vedľa toalety môžete umiestniť súpravu na čistenie urny a záchodovej misy, zavesiť na stenu nástennú skrinku na uloženie potrebných drobností, opraviť držiak toaletného papiera. Farebná schéma je vhodnejšia ako pastelové, svetlé farby vizuálne rozširujú priestor miestnosti.

Návrh toalety v „Chruščove“: vytvorenie interiéru krok za krokom

Farebná schéma v malej kúpeľni v chruščovskom byte závisí od osobného vkusu a preferencií jeho majiteľov.. Svetlé pastely vizuálne zväčšujú veľkosť miestnosti, ale farebná schéma nemusí byť monochromatická. Keramické dlaždice, ktoré kombinujú niekoľko tónov rovnakej farby, sú perfektné na dekoráciu stien.. Kombinácia odtieňov robí miestnosť jasnejšou a elegantnejšou.

  Renovácia kúpeľne s maľovanými stenami vyzerá dobre, bez použitia obkladových materiálov. Maľované steny na toalete sú opäť v móde, toto je najviac rozpočtová možnosť na zdobenie toaletnej miestnosti. Spoľahlivá farba na vodnej báze odolná voči vlhkosti si dlho zachováva svoj pôvodný vzhľad. A ak vyberiete správnu farbu alebo kombináciu farieb, môžete z toalety urobiť štýlovú izbu.. Táto možnosť dokončovania má však aj svoje nevýhody:

  • lakované povrchy sú citlivé na vonkajšie mechanické vplyvy (farba môže prasknúť, odlupovať sa, dá sa ľahko poškriabať ostrým predmetom);
  • v prípade vysokej vlhkosti a nedostatočného vetrania sa na natretom povrchu môže objaviť huba, pleseň;
  • s nesprávnym výberom farieb bude miestnosť pôsobiť lacno a jednoducho.

  Malé toalety o rozlohe 3 m² m vyžadujú kompetentný a starostlivý prístup pri výbere dokončovacích materiálov, farieb, podláh a stien. Samostatné usporiadanie toalety a kúpeľne musí byť tiež vyzdobené a zariadené v jednej farbe a štýle. Potom bude hygienická miestnosť vyzerať harmonicky a pohodlne..

  Farby

  Výber farebnej palety by mal byť zameraný na hlavný štýl miestnosti. Pre malý priestor je lepšie zvoliť svetlé farby, dekoratívne prvky a predmety strednej veľkosti.. Zrkadlové povrchy na skriniach, dekoratívne prvky, osvetľovacie zariadenia pomôžu vizuálne zväčšiť priestor.. Ideálnou farbou pre takúto miestnosť sú všetky odtiene béžovej, lososovej, žltej, zelenej, pistáciovej, olivovej, kombinácia čokoládových a mliečnych odtieňov..

  Dokončovacie materiály

  V ideálnom prípade môže byť strop jednoducho natretý bielou farbou.. Na tento účel existujú akrylové, silikónové, silikátové farby na vodnej báze.. Sú odolné voči vode, dobre priľnú k povrchu a ľahko sa ošetrujú. Strop môže byť matný alebo lesklý. Ak jeho povrch nie je úplne plochý, odporúča sa vyrovnať ho pomocou sadrokartónu, do ktorého sú často zabudované kompaktné žiarovky pre bodové osvetlenie.. Aj pri nízkom strope niekoľko centimetrov stratených zhora nezmení celkový priestor miestnosti..

  Steny je najlepšie natrieť farbou alebo keramickými dlaždicami.. Sadrokartón, drevotrieskové dosky, plastové alebo drevené panely, vzhľadom na svoju hrúbku a spôsob upevnenia, zaberú veľa priestoru z miestnosti a výrazne zmenšia jej užitočnú plochu.

  Na maľovanie stien si môžete vybrať farby na báze akrylu a vody.. Dlaždice na stenách môžu byť jednofarebné alebo môžu mať kombináciu niekoľkých tónov rovnakej farby, hladký lesklý povrch rozširuje priestor. V toaletnej miestnosti izolovanej od vane je možné ako dekoráciu na stenu použiť dokonca aj vliesovú tapetu odolnú voči vlhkosti v príjemnej farebnej schéme s decentným vzorom..

  Na podlahu sa najlepšie hodia porcelánové kameniny, podlahové vlnité dlaždice. Prakticky použiteľná samonivelačná podlaha vyzerá dobre. Cenovo výhodnejšia podlahová krytina – linoleum. Farebná schéma – hnedá, čokoládová, káva so smotanou, čierna, tmavozelená a akékoľvek ďalšie tóny, ktoré odrážajú farbu hlavného povrchu.

  Výber nábytku

  Malé zábery kúpeľne v „Chruščove“ vyžadujú kompaktné a premyslené umiestnenie nábytku a sanitárnej keramiky v nej. Aby ste ušetrili miesto je lepšie použiť zavesené konštrukcie, ktoré pod nimi poskytujú voľný priestor. Nástenné skrinky zabudované do policového výklenku za toaletou alebo nad predné dvere výrazne rozšíria funkčnosť tejto miestnosti. Z podlahového nábytku môžete použiť úzky peračník (s kombinovanou kúpeľňou a toaletou).

  Malé osvetlenie a dekor toalety

  Na úplné osvetlenie malého priestoru bude stačiť jedno stropné svietidlo. Na strop a steny môžete nainštalovať bodové osvetlenie, v prípade potreby zavesiť svietnik. Ako dekor položte na podlahu jasný, kontrastný koberec, ktorý môže byť hladký alebo nadýchaný. Umiestnite originálny držiak toaletného papiera, štýlovú súpravu na čistenie toalety.

  Štýlové riešenia

  Zoberme do úvahy niekoľko štýlových smerov, ktoré sú najvhodnejšie na vytvorenie interiéru v malej kúpeľni „Chruščov“.

  Podkrovie

  Loftová dekorácia – optimálne riešenie pre malú toaletu. Štýl znamená použitie jednoduchých materiálov (tehla, umelý kameň, betón), úplná absencia dekoratívnych prvkov. Veľkoformátové materiály v malej miestnosti je možné nahradiť dlažbou s imitáciou kameňa, tehál. Miestnosť bude pôsobiť brutálne a prísne.

  Minimalizmus

  Malá kúpeľňa zariadená v štýle minimalizmu, vyzerá lakonicky a elegantne. Paleta farieb je jemná a tlmená. Biele, sivé, béžové tóny, kompaktné vstavané spotrebiče, lesklé kovové povrchy, minimum dekoru vytvorí pocit rovnováhy a pokoja.

  Retro

  Na navrhnutie malej miestnosti v retro štýle môžete bezpečne použiť dva materiály – farby a obklady. Dlaždice je možné položiť iba v spodnej časti stien a vrchnú časť je možné ozdobiť farbou. Obrazy, čiernobiele fotografie, vintage lampa bude dobre vyzerať ako dekor na stenách..

  Provence

  Provence – vo všetkom je vždy pohodlie a harmónia. Štýl miluje kvetinové potlače, kárované vzory alebo bodky, ozdobné predmety z dreva. Odporúča sa umiestniť úzke okrúhle prútené koše-rúrky na uloženie do rohu alebo pozdĺž steny, zavesiť originálny kovaný držiak na toaletný papier.

  Eco

  Štýl diktuje používanie prírodných materiálov vo výzdobe a výzdobe, prírodné a šetrné k životnému prostrediu. Prírodné drevo, kameň alebo jeho imitácia vytvorí v miestnosti pocit kúta prírody. Ako dekor sú dobré drevené škatule na rôzne položky, ktoré je možné položiť na podlahu alebo umiestniť do výklenku za toaletou, prútené koše z vŕbových konárov a iné pružné kríky.

  Neváhajte experimentovať. Vyberte si svoj vlastný jedinečný dizajn. A samozrejme nezabudnite legitimizovať myšlienku prestavby kúpeľne v existujúcom poradí..

  Prečítajte si viac o prestavbe kombinovanej kúpeľne v "Chruščov" to sa dozviete v nasledujúcom videu.